StoryEditor

Sommet de l‘Élevage 2023: piękna wystawa, ale...

Na tegorocznej wystawie Sommet de l‘Élevage nastroje były... mieszane. Z jednej strony duma, bo Francja ma się czym pochwalić. Z drugiej obawa, bo przecież francuscy hodowcy bydła mięsnego mają dokładnie te same problemy co ich unijni koledzy.
07.11.2023., 11:18h

Sommet de l‘Élevage 2023

image

Sommet de l‘Élevage

FOTO:

Sommet de l‘Élevage, wystawa, która od lat na początku października odbywa się w południowo-środkowej Francji, jest największą imprezą w Europie dla hodowców bydła mięsnego. Była więc okazja do świętowania, ale i do zaprezentowania władzom oraz społeczeństwu największych wyzwań i problemów sektora. W przeddzień wystawy francuski związek zrzeszający hodowców bydła mięsnego i producentów wołowiny INTERBEV zwrócił się do rządu o przedstawienie jasnej i spójnej strategii na rzecz zrównoważonej hodowli oraz wsparcia ze strony władz publicznych. Mimo że wg danych KE Francja jest największym producentem wołowiny w Europie, liczby dają do myślenia...

– W ciągu 10 lat straciliśmy 100 tys. krów mamek i 80 tys. krów mlecznych. O 100 tys. mniej jest rolników, a starzenie się hodowców bydła jest niepokojące – ponad połowa z nich ma ponad 50 lat. Co szósty hodowca bydła mięsnego, który kończy działalność, nie otrzymuje zastępstwa. Musimy przywrócić hodowlę zwierząt we Francji do wymiaru, jaki powinna zajmować, w przeciwnym razie zniknie ona ze szkodą dla konsumentów i obywateli. Nie zapominajmy, że niezbędne jest wyżywienie ludności i walka ze zmianami klimatycznymi. Wypas jest korzystny dla środowiska: hektar łąki wychwytuje więcej dwutlenku węgla niż hektar lasu. Z drugiej strony zbyt duży import zanieczyszcza planetę – postulowali związkowcy, którzy nie akceptują traktatów o wolnym handlu, przede wszystkim między UE a Nową Zelandią.

Największa w Europie wystawa

Wydarzenie, które gości elitę francuskiej hodowli zwierząt, ma także na celu obronę ekstensywnego modelu hodowli w Masywie Centralnym. Szczyt Sommet de l‘Élevage to największa tego typu wystawa w Europie. Tegoroczna 32. edycja, jak planowali organizatorzy, była faktycznie w rozmiarze XXL – 2000 zwierząt 70 różnych ras i 115 tys. gości z całego świata.

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 19:12