StoryEditor

Top 5 NAJWIĘKSZYCH gospodarstw świata: tak wygląda rolnicze korpo!

Największe gospodarstwa rolne na świecie liczą sobie ponad 1 mln ha, a zwycięzca rankingu – ponad 9 mln ha! Wszystkie hodują przede wszystkim bydło w gigantycznych liczbach. Liderzy znajdują się w Australii i Chinach.
27.07.2023., 13:07h

Miejsce 5. Alexandria Station, Australia

Alexandria Station, Australia
Alexandria Station, Australia, fot. centralstation.net.au


Alexandria Station
jest piąta na świecie pod względem wielkości, ale trzecia w Australii i cała jej konkurencja także znajduje się w tym rankingu. Gospodarstwo jest dzierżawą pasterską, w której hodowane jest bydło. Jego wielkość to 1,6 mln ha. Zostało założone w 1877 r. i należy do North Australian Pastoral Company od samego początku działalności firmy. Stado bydła składa się z 55 tys. szt. bydła, z tego obszaru można zebrać nawet ok. 10 tys. bel siana.

Miejsce 4. Clifton Hills Station, Australia

Clifton Hills także jest dzierżawą pasterską, która zajmuje się hodowlą bydła. Na powierzchni 1,9 mln ha  znajduje się 18 tys. szt. bydła. Zostało założone w 1876 r. i przez lata właściciel posiadłości zmieniał się. Obecnie jest nim spółka, w której skład wchodzi Viv Oldfield – w posiadaniu ma on jeszcze Pandie Pandie Station (która jest sąsiednią działką Clifton Hills Station), Andado Station, Horsehoe Bend Station, New Crown Station oraz Maryvale Station. We wszystkich tych gospodarstwach łącznie hoduje 50 tys. szt. bydła.

Miejsce 3. Anna Creek Station, Australia 

Anna Creek Station, Australia
Anna Creek Station, Australia, fot. entegra.com.au


Gospodarstwo Anna Creek Station zajmuje imponująca powierzchnię 2,4 mln ha. To więcej niż niektóre kraje! Hoduje się na niej ok. 15 tys. szt. bydła. Ze względu na swoją wielkość w 2013 r. ziemie, które zajmuje, stały się miejscowością o nazwie Anna Creek. Posiadłość została założona w 1863 r., ale w obecnej lokalizacji znajduje się od 1872 r. Początkowo hodowano na niej owce, lecz musiano z tego zrezygnować ze względu na ataki psów dingo. Od 2016 r. gospodarstwo jest własnością Williams Cattle Company. Odkupił ją za kwotę ok. 16 mln dolarów. 

Miejsce 2. Modern Dairy, Chiny

Modern Dairy, Chiny
Modern Dairy, Chiny, fot. moderndairyir.com


Chińska mleczarnia Modern Dairy, która jest jednocześnie największym producentem mleka w Chinach. W sumie obejmuje 15 gospodarstw, a dalsza rozbudowa była planowana. Łączna ich powierzchnia to prawie 4,5 mln ha i produkuje się na nich ok. 600 t mleka dziennie. Inwestorzy włożyli w tę mleczarnię kwotę 150 mln dolarów. 

Miejsce 1. Mudanjiang City Mega Farm, Chiny

Ranking, z miażdżącą przewagą, zwycięża właśnie Mudanjiang City Mega Farm. Jego powierzchnia wynosi 9,1 mln ha – doganiając swoją wielkością większe kraje europejskie, takie jak np. Węgry. Hoduje się na nim 100 tys. szt. krów mlecznych i produkuje 800 mln l mleka rocznie.

Nie jest to nic dziwnego, jeśli przyjrzymy się statystykom produkcji mleka w Chinach – rocznie produkuje aż 39,3 mln t. W 2022 r. były drugim największym producentem produktów mlecznych oraz ich importerem. 

Teresa Karwacka
fot. moderndairyir.com

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 02:45