StoryEditor

Rolnicy z Podlasia otrzymali pomoc i wsparcie hodowców o wielkich sercach!

Rodzina rolników w Kizielanach w woj. podlaskim w pożarze straciła oborę i 99 szt. bydła, w tym 61 krów mlecznych. Po takiej tragedii bardzo trudno stanąć na nogi. Gospodarze otrzymali ogromną pomoc ze strony innych hodowców. Dzięki temu udało się odbudować stado mleczne i wiarę w to, że się uda! 
23.06.2023., 12:06h
W Kizielanach Halina i Andrzej wraz synem Mateuszem i jego żoną Justyną prowadzą gospodarstwo o powierzchni 100 ha. Utrzymywali 130 szt. bydła. Jak sobie radzą po ponad miesiącu od tragedii?

Do gospodarstwa przyjechałam miesiąc po pożarze. Trudno sobie wyobrazić, co rolnicy musieli przeżywać doświadczając, tak trudnych emocji, patrząc na zgliszcza codziennego miejsca pracy i życia. Spotkała ich ogromna tragedia, nie jedna osoba nie byłaby w stanie się z tego podnieść. Mimo, że najtrudniejsze rodzina Kulfanów ma za sobą (sprzątanie po pożarze), to czeka ich jeszcze wiele pracy i bardzo trudne wspomnienia.... Ale nie są sami! 

Pożar obory w Kizielanach

12 maja br. w nocy wybuchł pożar obory, który zauważyła Justyna. Od budynku naprzeciwko szczytowego okna odbijała się czerwona łuna.

– Powiedziała do syna "Mateusz, chyba się palimy". Wybiegł i zobaczył, że cała obora jest zajęta ogniem. Wpadł do środka i próbował odczepić z uwięzi krowy, które były najbliżej wyjścia. Tylko jednej udało się wyskoczyć – mówi Andrzej Kulfan. Spłonęło 61 krów mlecznych, byki i jałówki. Mateusz z pobliskiej rzeczki przywoził wodę i polewał budynek, który łączył oborę...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 05:40