StoryEditor

Austria: aktywiści wdarli się do gospodarstwa i ukradli świnie

W Austrii Verein gegen Tierfabriken (Stowarzyszenie przeciwko Fabrykom Zwierząt) od dawna rzuca się w oczy ze względu na swoją agitację, dezinformację i nielegalne działania. Teraz aktywiści ukradli świnie podczas włamania do chlewni.
09.08.2021., 14:08h
Jak donosi serwis aiz.info, w ostatnich tygodniach Stowarzyszenie przeciwko Fabrykom Zwierząt (Verein gegen Tierfabriken, VGT) coraz częściej włamywało się do chlewni, okupowało i demonstrowało przed fermami świń w Austrii.

W czwartek rano włamano się do gospodarstwa w Burgenlandzie i skradziono dwie świnie. Związek Austriackich Hodowców Trzody Chlewnej (VÖS) stanowczo odrzuca tę formę aktywności i zbada wszelkie możliwości prawne wobec osób odpowiedzialnych za ten proceder.

- Kradzież zwierząt z chlewni nie ma już nic wspólnego z aktywizmem, ale jest naruszeniem praw rolników. Ponadto należy stanowczo podkreślić, że publikacje fotograficzne i wideo VGT w większości przypadków nie przedstawiają ani rzeczywistości gospodarstw, o których mowa, ani austriackiej hodowli świń jako całości - stwierdza związek dla aiz.info.

Terror wobec rolników

Włamania aktywistów z VGT do chlewni stanowią znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa biologicznego i zdrowia zwierząt. Zgodnie z rozporządzeniem o ochronie zdrowia świń, do chlewni może być wprowadzona osoba tylko w porozumieniu z właścicielem stada.

- Szczególnie w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń, każde nieskoordynowane wejście jest wysoce niedbałe. Co więcej, takie podejście VGT można określić jedynie jako terror psychologiczny wobec właścicieli gospodarstw i ich rodzin. Tożsamość rolników, których to dotyczy, można zazwyczaj łatwo ustalić na podstawie korespondencji VGT. Taka forma publicznego potępiania osób prywatnych nie jest uprawnioną formą krytyki i szokujące jest to, że ludzkie cierpienie jest tu pozornie beztrosko akceptowane. Żyjemy w państwie konstytucyjnym, w którym działacze nie mogą lekceważyć norm konstytucyjnych - podkreśla VÖS.

Metody VGT nie do przyjęcia

Związek Austriackich Hodowców Trzody Chlewnej bardzo poważnie traktuje wymagania konsumentów dotyczące wyższych standardów dobrostanu zwierząt. Istnieje wyraźne zaangażowanie na rzecz większego dobrostanu zwierząt oraz wiele inicjatyw mających na celu przestawienie jak największej liczby gospodarstw na wyższe standardy hodowli. Prowadzone są również regularne dyskusje i rzeczowe debaty z organizacjami pozarządowymi i organizacjami zajmującymi się dobrostanem zwierząt.

- Ten krytyczny dialog jest ważny dla postępu w kwestiach dobrostanu zwierząt. Nie ma jednak podstaw do dyskusji z organizacją, która stosuje pozbawione skrupułów metody, takie jak wywoływanie strachu, ingerencja i publiczne potępianie. W państwie konstytucyjnym takie podejście nie może być akceptowane. We współpracy z zainteresowanymi rolnikami VÖS rozważa teraz podjęcie kroków prawnych, aby zapobiec takim praktykom w przyszłości - mówi związek.

Źródło: www.topagrar.com
Fot. vgt.at
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 18:34