Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek świń: Szok! Takich cen tuczników dawno nie było!

Mało kto się tego spodziewał, ale stało się! Kolejna podwyżka cen w Niemczech o 10 eurocentów/kg wagi poubojowej sprawiła, że stawka za tuczniki u naszych zachodnich sąsiadów zbliżyła się do maksymalnej sprzed dwóch lat, bo zeszłoroczne maksimum zostawiła już dawno w tyle.

Jan Bromberek4 kwietnia 2019, 13:23
To wszystko sprawia, że wprawdzie nadal ceny krajowe tuczników są dużo niższe od tych z Niemiec, to i tak dla hodowców duża ulga. Obecnie cenniki u pośredników skupujących żywiec zaczynają się od 4,6 zł/kg żywca, co oznacza o co najmniej 1 zł/kg więcej niż 2-3 tygodnie temu.

Ceny maksymalne z kolei to przeważnie 5,3-5,5 zł/kg żywca, choć docierają do nas informacje, że odbiorcy którym najbardziej brakuje surowca są w stanie zapłacić 5,7 zł/kg i więcej.  Dla producentów żywca jest to oczywiście bardzo dobra informacja, jednak niektórzy twierdzą, że jeśli ceny idą tak szybko w górę, to jest też duże ryzyko szybkich spadków. Z drugiej strony zdaniem analityków mniejsze pogłowie świń w Polsce ale i u większości europejskich producentów w połączeniu z chińskim ssaniem eksportowym na skutek wybijania tamtejszych stad w związku z walką z ASF ma powodować, że wysokie ceny tuczników będą gościły u nas dłużej.

Oby ten scenariusz był prawdziwy. Rynek wieprzowiny, jak to dokładnie obserwujemy teraz potrafi zaskoczyć. jbr

Sprawdź, jak kształtują się ceny w twojej okolicy!!!


pobierz mobilną aplikację top agrar Polska


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)