StoryEditor

Rynek tuczników: „bezcenne” świnie

Rynek świń nie oszczędza producentów. Ceny są bardzo niskie, a na dodatek co rusz skupujący próbują te stawki jeszcze bardziej zdusić – przykładowo w tym tygodniu bez większych przyczyn, stawki za tuczniki u większości pośredników spadły o ok. 10 gr/kg żywca.
15.10.2020., 10:10h
Tym sposobem ceny podstawowe dotarły do poziomu 3,5-3,6 zł/kg żywca. Przy większych partiach towaru ceny maksymalne nie przekraczają 4,3 zł/kg żywca, a w rozliczeniach poubojowych maksymalne stawki oscylują wokół 5,4-5,5 zł/kg netto. Jak by tego nie liczyć stawki takie w żaden sposób nie pokrywają kosztów produkcji, nawet w cyklu zamkniętym.

U naszych zachodnich sąsiadów z kolei sytuacja chyba się stabilizuje – od kilku tygodni obowiązuje tam niezmieniona stawka podstawowa 1,27 euro/kg w klasie E plus premie, które tam wynoszą nawet 7 eurocentów/kg w klasie E. W takich realiach w Niemczech tuczniki są sprzedawane po ok. 6 zł/kg w klasie E czyli ok. 4,75 zł/kg żywca. U nas jest to obecnie „stawka marzeń”, choć i tak należy do niskich.

Zdaniem specjalistów ceny powinny odbić, gdyż towaru na rynku jest mało, ale z drugiej strony szalejąca w całej Europie epidemia koronawirusa może skutecznie zniweczyć te przewidywania. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 10:43