StoryEditor

Rynek tuczników: stabilizacja po wzrostach

Po zeszłotygodniowych dość intensywnych wzrostach cen, w tym tygodniu stawki zdają się być niewzruszone. Skupujący wprawdzie nadal mają kłopoty z nabyciem wystarczającej ilości tuczników, jednak stawek już nie podnoszą.
28.05.2021., 10:05h
Nie było ku temu wprawdzie impulsu z niemieckiej giełdy VEZG. Za Odrą bowiem wczoraj zdecydowano się na pozostawienie stawki za tuczniki na poziomie sprzed tygodnia – 1,54 euro/kg w klasie E, mimo, że zastanawiano się nad tym, aby cena była w tym tygodniu nawet o 3 eurocenty/kg wyższa.

Niemniej stawka 1,54 euro/kg w klasie E, a u nas nawet 7,5 zł/kg w klasie E i maksymalnie 5,8 zł/kg żywca będzie raczej obowiązywała przez następnych kilka dni. Niektórzy specjaliści twierdzą, że ceny muszą jeszcze wzrosnąć, bo deficyt tuczników jest widoczny. Tymczasem VEZG w swoim komentarzu pisze, że utrzymanie niezmienionej stawki podyktowane jest wystarczającą podażą świń. Widać więc pojawiający się rozdźwięk między sytuacją na naszym krajowym rynku a tym zza naszej zachodniej granicy.

U nas świń brakuje, jednak ani ubojnie ani pośrednicy nie chcą bardziej zbliżyć się do granicy 6 zł/kg żywca. Nie ułatwiają zapewne tego nowe przypadki i niestety także ogniska ASF w w naszym kraju, w tym w Wielkopolsce. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 01:13