StoryEditor

Rynek tuczników: wreszcie doczekaliśmy podwyżek!

Wreszcie rolnicy, producenci wieprzowiny się doczekali. Ceny tuczników poszły w górę. W ostatnich dniach skupujący, którzy mieli problemy z nabyciem wystarczającej ilości tuczników stopniowo podnosili stawki za żywiec.
25.02.2021., 14:02h
Dodatkowo w ostatnią środę impuls do kolejnych podwyżek dała niemiecka giełda VEZG, gdzie tuczniki podrożały o 9 eurocentów. Nasze ubojnie i pośrednicy przenieśli to na nasz grunt podnosząc stawki o przynajmniej 40 gr/kg żywca. W ten sposób maksymalne stawki za tuczniki sięgają 5 zł/kg żywca i 6,5 zł/kg wagi poubojowej. O podwyżkach na rynku mówiło się już od kilku tygodni – że są możliwe, jednak ich poziom będzie ograniczany rozprzestrzeniającym się wirusem ASF w Europie oraz pandemią koronawirusa.

Faktyczna skala podwyżek jest większa niż się spodziewano. Nagle bowiem okazało się, że na rynku brakuje tuczników. Gdy u naszych zachodnich sąsiadów rozładowano zatory w ubojniach po zakłóceniach związanych z epidemią koronawirusa okazało się, że i u nas brakuje tuczników. Widać więc jak na dłoni po jaki surowiec sięgały krajowe ubojnie w okresie największego kryzysu cenowego – oczywiście po ten przeceniany zza Odry. Ostatnie wzrosty wprawdzie cieszą rolników. Jednak dla uzyskania opłacalności tuczu potrzebne są kolejne podwyżki. Obecnie bowiem bardzo wysokie koszty pasz w dużym stopniu konsumują ostatnie podwyżki. ...
Pozostało 13% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 01:05