StoryEditor

Wielka Brytania: Hodowcom świń grozi katastrofa przez nielegalnie importowaną wieprzowinę

Afrykański pomór świń może dotrzeć do Wielkiej Brytanii w każdej chwili. Przyczyną tego jest rosnąca liczba nielegalnych przesyłek mięsa wieprzowego do tego kraju, które mogą zawierać wirus ASF.
17.01.2024., 08:00h

Narodowe Stowarzyszenie Hodowców Świń (NPA) domaga się wprowadzenia zakazu na wszystkie prywatne importy wieprzowiny do Wielkiej Brytanii i zwiększenia nakładów na kontrolę graniczną.

NPA wydało oświadczenie po tym, jak ujawniono, że od września 2022 roku w porcie Dover, największym porcie handlowym w Wielkiej Brytanii, przejęto 57 ton nielegalnego mięsa wieprzowego. Tylko w weekend przed świętami Bożego Narodzenia służby portowe zatrzymały 5,5 ton nielegalnego mięsa.

Niepokojące ilości nielegalnej wieprzowiny

Szefowa ds. zdrowia w portach, Beverley Edmondson powiedziała, że ogromna ilość nielegalnej wieprzowiny zatrzymanej w porcie Dover mimo „ograniczonych zasobów” to tylko „czubek góry lodowej”.

W artykule czasopisma Chartered Institute of Environmental Health (EHN) powiedziała: „Stajemy w obliczu bezprecedensowej sytuacji, w której nielegalne, niezgodne z prawem mięso jest wprowadzane do kraju w ilościach, których nie widzieliśmy nigdzie indziej. Nasze doświadczenia z ostatnich 12 miesięcy pokazały nam skalę i zakres nielegalnego handlu mięsem i dlaczego nasza praca polegająca na wyeliminowaniu go z łańcucha żywnościowego jest tak istotna. Szacujemy, że na każdą tonę nielegalnego mięsa, które uda nam się przejąć, wiele ton przechodzi niezauważone do Wielkiej Brytanii”.

Apel o zaostrzenie przepisów i kontroli granicznych

Dyrektor generalny NPA Lizzie Wilson pochwaliła pracę wykonywaną przez Dover Port Health Authority (DPHA) na rzecz branży wieprzowej, gdyż nielegalne mięso mogłoby być zakażone ASF, ale nadal „ilości przejętego mięsa są bardzo niepokojące”.

- Niestety, to nieuniknione, że duża część tego nielegalnego mięsa dostaje się do kraju, a niektóre z nich mogłyby być zainfekowane ASF. Słyszymy, że z powodu kryzysu kosztów utrzymania w naszym kraju wzrasta czarny rynek mięsa, który napędza popyt na nielegalnie importowane mięso zarówno do użytku domowego, jak i komercyjnego – powiedziała Lizzie Wilson.

Dyrektor generalny NPA podkreśliła, że ASF stanowi poważne zagrożenie dla brytyjskiej hodowli świń, ponieważ wirus może być przenoszony przez ludzi (np. na odzieży) i nielegalnie importowane mięso. Zaznaczyła, że „wystarczy jeden kontakt zakażonego mięsa ze świnią, aby spowodować katastrofę dla całej branży”.

- Dlatego apelujemy do rządu, aby wprowadził zakaz na wszystkie prywatne importy wieprzowiny, a nie tylko na przesyłki powyżej 2 kg. To sprawi, że będzie to prostsze dla podróżnych do zrozumienia i łatwiejsze do egzekwowania – apeluje Narodowe Stowarzyszenie Hodowców Świń.

Także NPA zwróciło się do Departamentu Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (Defra) z apelem o poprawę kontroli granicznych i zapewnienie terminowego wdrożenia procedur dla importu handlowego.

- Wybuch ASF byłby katastrofą dla branży wieprzowej z wieloma skutkami ubocznymi. Wzywamy rząd, aby potraktował to zagrożenie poważnie – podsumowała Lizzie Wilson.

Mkh na podst. Pig Progress

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 14:32