StoryEditor

Sztuczna inteligencja w polu i smartfonie

Sztuczna inteligencja (AI) jest obecna w coraz szerszym zakresie cyfrowego rolnictwa. Celem jest zapewnienie rolnikom bardziej wydajnych, precyzyjnych i niezawodnych narzędzi do łatwego przetwarzania dużych ilości danych, zbieranych podczas pracy maszyn. To naturalne środowisko xFarm Technologies, firmy zajmującej się cyfryzacją sektora rolno-spożywczego. Szwajcarska firma wspiera dziś pracę 300 tys. gospodarstw rolnych, należących do ponad 50 łańcuchów dostaw i obejmujących 3 mln ha w ponad 100 krajach na całym świecie.
21.02.2024., 09:15h

Ostatnio firma przedstawiła nową wersję systemu wspomagania decyzji (DSS) w ochronie roślin, moduł rozpoznawania chorób, moduł identyfikacji owadów. Należy też wspomnieć o module nawadniania, który pozwala na optymalizację zużycia wody przez precyzyjne zalecenia dotyczące nawadniania, generowane na podstawie algorytmów sztucznej inteligencji, które są w stanie interpretować dane zebrane z czujników (np. stacji pogodowych i czujników wilgotności gleby) i innych źródeł danych.

xFarm Connect

Dzięki nowemu interfejsowi xFarm Connect, który gromadzi wszystkie możliwe połączenia i urządzenia, wymiana danych nie tylko między czujnikami i maszynami, ale także między elektronicznym systemem zarządzania gospodarstwem, aplikacja jest bardziej wydajna w obsłudze i przyjazna dla użytkownika. Firma podkreśla, że xFarm Connect zapewnia wysoką funkcjonalność, umożliwiając rolnikom pracującym w polu wybór, które dane mają być importowane do xFarm, kiedy i jak często. Jest dostępna w języku polskim i 17 innych językach.

Zobacz także: Wynalazki rolników: szybkie odsysanie oleju

image
FOTO:

Rok 2023 był rokiem intensywnego rozwoju dla xFarm Technologies: firma nawiązała partnerstwa z głównymi międzynarodowymi firmami i jeszcze bardziej skupiła się na potencjale sztucznej inteligencji dla gospodarstw rolnych. W tym roku xFarm Technologies postanowiła wzmocnić swoją obecność w Polsce i utworzyła zespół polskich specjalistów, którzy będą wspierać firmy rolnicze, producentów maszyn i firmy spożywcze w ich cyfrowej transformacji. Okazją do oficjalnej inauguracji działalności były Targi Sadownictwa i Warzywnictwa (TSW) w połowie stycznia w Kielcach.

image

Czyszczarka do siana i słomy: wynalazek pomysłowego rolnika

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 13:59