StoryEditor

Steyr: ciągniki na zimę i na lato

Niedawno Steyr zaprezentował swoje ciągniki komunalne w oryginalnych okolicznościach. Mogliśmy zobaczyć jak traktory pracują podczas odśnieżania na wysokości 2430 n.p.m. na tarasie widokowym najwyższego austriackiego szczytu Grossglockner.
22.06.2018., 12:06h
Ciągniki Steyr adresowane do zadań komunalnych to ważny segment produktów dla austriackiego producenta. Z zewnątrz wyróżniają się one przede wszystkim innym kolorem – biało-pomarańczowym. 

O tym jak ważny dla Steyr jest segment ciągników komunalnych świadczy bardzo szeroka oferta tego sprzętu. Obejmuje ona pełen zakres ciągników czyli aż 35 modeli, począwszy od serii Kompakt S o mocy od 58 KM na największej serii Terrus CVT o mocy do 300 KM kończąc.
Najmniejsza seria Kompact S obejmuje 2 modele(58 KM i 65 KM). Seria ciągników większej mocy czyli Kompakt obejmuje 5 modeli o mocy od 75 do 117 KM. Te ciągniki oferowane są głownie do lekkich prac pielęgnacyjnych np. pól golfowych, parków itd. 

Większe ciągniki Multi (3 modle o mocy od 99 KM do 117 KM) bardzo często oferowane są  wraz z ładowaczami czołowymi. Steyr oferuje klientom różne wersje ładowaczy. Ciekawym rozwiązaniem jest ładowacz firmy Hydrac, który może być wyposażony w hydrauliczne sterowanie procesem odczepiania wysięgnika AutoLock. Oznacza to, że traktorzysta nie musi wychodzić z kabiny, aby wypiąć ładowacz. Stopy podporowe rozkładają się hydraulicznie, odblokowanie wysięgnika następuje także bez konieczności wychodzenia z kabiny. 

Ważnymi elementami wyróżniającymi ciągniki serii Multi jest wydajny układ hydrauliczny z pompą LS o wydatku 100 l/min. Pozwala to swobodnie pracować z licznymi, napędzanymi hydraulicznie maszynami. Kolejny atut serii Multi to niezależny zbiornik oleju hydraulicznego, który nie jest mieszany z przekładniowym. Przekładnia 32/32 ma cztery biegi zmieniane pod obciążeniem. Nowością w ciągnikach serii Multi jest funkcja S-Stop, która umożliwia zatrzymanie ciągnika pedałem hamulca. Jeśli zdejmie się nogę z pedału ciągnik rusza.

Najliczniej reprezentowana jest seria ciągników Profi,
która obejmuje aż 15 modeli o mocy od 116 do 145 KM (moc maksymalna 175 KM z mocą dodatkową Power Plus). Steyr informuje, że traktory tej serii najczęściej trafiają do klientów z branży komunalnej. Seria Profi obejmuje trzy wersje wyposażenia: Classic z przekładnią 16/16, CVT z napędem bezstopniowym i wersję z nową dwusprzęgłową przekładnią S-Control 8, która ma 24 przełożenia do jazdy w obu kierunkach.
Większa seria ciągników CVT obejmuje 7 traktorów o mocy od 150 do 240 KM. Mogą być one wyposażone w hydraulikę LS o wydatku nawet 173 l/min. Zapewnia do wydajną pracę z zestawem 2 kosiarek czołowych. Jedna z nich może być wysunięta na odległość nawet 7 m od koła ciągnika. Nowością w serii CVX jest układ szybkiego kierowania Quick Turn II.

Największe ciągniki Terrus CVX oferowane są w trzech wersjach o mocy od 250 do 300 KM. Układ hydrauliczny może mieć maksymalną wydajność aż 210 l/min. Elementem wyróżniającym modele Terrus jest przedni WOM, który ma dwie prędkości 1000E lub 1000 obr./min. 



Wszystkie ciągniki komunalne Steyr można wyposażyć w elementy, które nie są dostępne dla modeli oferowanych do zastosowań w rolnictwie. Najważniejszą z nich jest czołowa płyta EURO III, która umożliwia bezpieczne i trwałe połączenie maszyn komunalnych z ciągnikiem. Wsporniki płyty czołowej poprowadzone są aż do tylnego mostu. W sporych rozmiarów wsporniku można zamontować dużej średnicy przewody hydrauliczne, które dostarczają olej z zewnętrznej pompy hydraulicznej napędzanej z WOM do czołowych kosiarek

Kolejny element wyposażenia to siłowniki hydrauliczne montowane przy przedniej osi, które pozwalają wypoziomować ciągnik. Jest to ważne, gdy z przodu zawieszone są ciężkie kosiarki, które mogą pracować na długich wysięgnikach. 

Wyposażenie dodatkowe obejmuje także bardzo liczne gniazda hydrauliczne łącznie z wolnym spływem oleju, które można zamontować z przodu ciągnika.
dk

Więcej w lipcowym wydaniu "top agrar Polska"

Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 06:01