Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny kukurydzy>

Ogromny wzrost kosztów suszenia kukurydzy. Jak to odbije się na cenie kukurydzy na mokro?

Obrazek

Zwykle spadki zbiorów i zapasów kojarzyły się nam z rosnącymi cenami, jednak w świetle rosnących kosztów suszenia, podwyżki cen kukurydzy skupowanej na mokro już nie są takie oczywiste. Jak wygląda sytuacja na światowych rynkach kukurydzy, za ile mogą ją sprzedać polscy rolnicy i na jakich warunkach?

dr Juliusz Urban2 października 2022, 09:00

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Za ile firmy skupowe (mające suszarnie na gaz sieciowy) wysuszą kukurydzę?
  • W jakim regionie Polski mamy obecnie najkorzystniejszy układ dopłat i potrąceń związanych z wilgotnością kukurydzy?
  • Ile gazu trzeba zużyć, aby obniżyć wilgotność kukurydzy o 1 procent?
  • Czy do dostarczonej kukurydzy o wilgotności 34% rolnik musiałby dopłacić?
  • Jaki pomysł mają elewatory na ominięcie szczytu cen gazu i innych nośników energii?
Czym gorzej w raportach, tym dla rynku lepiej. Takie wnioski zwykle mogliśmy wyciągać ze zmniejszających się prognoz dotyczących zbiorów. W tym sezonie poza statystycznymi danymi, szczególnie bacznie musimy prześledzić koszty suszenia, bo te znacząco wpływają na potrącenia z cen w skupie kukurydzy mokrej.

Światowe wykorzystanie kukurydzy jest korygowane o 20 mln t

Amerykańskie zbiory kukurydzy wg wrześniowego raportu USDA są zmniejszone w stosunku do poprzedniej prognozy o 1,2 mln t – do 353 mln ton, co ma  wpływ na spadek światowej produkcji o 7 mln t, do 1 mld 172 mln 580 tys. t. Największą korektę zbiorów mamy w Unii Europejskiej, gdzie zbiory, wynosząc 58,8 mln t, będą aż o 12 mln t (ponad 17%) mniejsze od ubiegłorocznych. Produkcja kukurydzy w UE została obniżona dla Francji, Rumunii i Niemiec.
Spadek unijnych zbiorów mogłaby zrekompensować Ukraina, tyle że aktualne szacunki 31,5 mln t zbioru kukurydzy na Ukrainie są o 10,6 mln t niższe od ubiegłorocznych. Rosną natomiast zbiory kukurydzy w Chinach, gdzie aktualnie prognozowane 274 mln ton stanowi 1,5 mln t więcej niż w sezonie ubiegłym.

Produkcja kiszonki z kukurydzy 
Produkcja kiszonki z kukurydzy

Produkcja kukurydzy w Chinach wzrasta, ponieważ opady deszczu na północnym wschodzie i Nizinie Północnochińskiej zwiększają potencjał plonotwórczy. O 0,5 mln t kukurydzy więcej, 14,5 mln t wyprodukuje w tym sezonie Kanada.
Światowe wykorzystanie kukurydzy jest korygowane aż o 20 mln t, do 1 mld 180 mln t. W USA całkowite zużycie kukurydzy spada do 304,8 mln ton, o 9,5 mln t rocznie. Właśnie o tyle w skali roku do 132,7 mln t jest tam redukowane wykorzystanie kukurydzy na paszę.

Na wykorzystaniu paszowym oszczędzać będzie także UE, spasie 57 mln t, tj. o 4,3 mln t kukurydzy mniej niż w poprzednim sezonie, a całkowite unijne zużycie wyniesie 77,4 mln t.

Na Matifie kukurydza jest zaledwie o 2 euro tańsza od pszenicy

Natomiast światowe zapasy kukurydzy, wynoszące 304,5 mln t, spadają o 7,6 mln t w porównaniu z poprzednim sezonem. Jest to wciąż jednak więcej niż na koniec krytycznego dla kukurydzy sezonu 2020/21, na którego zakończenie globalne zapasy wynosiły zaledwie 292,8 mln t.
Unijne stoki kurczą się z 9,7 mln ton w sezonie 2021/22, do 7,4 mln t aktualnie. Ukraina, która w obecny sezon weszła ze sporym 5,5-milionowym zapasem, ten zapas nawet podwoi do 11,4 mln t. Swoje kukurydziane zasoby zwiększą Chiny. Kraj Środka na koniec sezonu 2022/23 będzie miał do dyspozycji 207,2 mln t, 70% swojego rocznego zapotrzebowania na kukurydzę.
Dlatego na Matifie kukurydza jest zaledwie o 2 euro tańsza od pszenicy, kontrakty listopadowe wyceniane są po 323 €/t. Zapewne ma na nie wpływ informacja napływająca od FranceAgriMer, że na początku września tylko 45% francuskiej kukurydzy było w dobrym lub bardzo dobrym stanie, co jest najgorszą oceną od ponad dziesięciu lat.

Opas bukatów w bukaciarni
Opas bukatów w bukaciarni

Krajowy rynek kukurydzy nieco zamarł

U nas też kukurydza wygląda bardzo różnie, są regiony, gdzie kompletnie pousychała i są tereny z pięknymi roślinami, ponad 2,5-metrowymi. Z centralnej Polski mamy informację, że lekkie opady przyniosły odrodzenie roślin, ale zaatakowała silnie głownia i zaczęły odrastać kolejne kolby, co dodatkowo osłabi roślinę i plonu nie da.
Krajowy rynek kukurydzy w wyczekiwaniu na warunki skupu kukurydzy mokrej nieco zamarł. Chociaż wciąż jeszcze znajdziemy kupujących wystawiających ceny na starą kukurydzę suchą, a te są praktycznie stałe od kilku tygodni, bo oferty wynoszą 1200-1400 zł/t, eksporterzy nieco ceny w portach obniżyli na 1420-1430 zł/t.
W ostatnich dniach pokazały pierwsze przymiarki do cen kontraktacji kukurydzy na mokro. Jednak firmy mające suszarnie na gaz sieciowy nie mogą jeszcze zaplanować cenników.
Perspektywy dla suchej
Na ceny suchej kukurydzy długo, a może już zawsze wpływać u nas będzie kukurydza z Ukrainy, choć i tam przecież problemy z kosztami rolnicy będą mieli podobne, a może nawet większe, więc ta kukurydza także nie będzie za darmo. Przy drogim transporcie i ograniczeniach przepustowości granicy, bo teraz już więcej towarów chce przejechać, tę kukurydzę musimy jednak brać pod uwagę, więc na szybkie wzrosty cen krajowych nie możemy chyba liczyć.
– Nie możemy obiecać od lat współpracującym z nami rolnikom, za ile wysuszymy ich kukurydzę, gdy ją przywiozą do nas za dwa tygodnie. Otrzymaliśmy co prawda nieoficjalne potwierdzenie dostaw, ale dalej nie znamy cen. Zaczynając zapisy na dostawy, bez konkretów wynikających z umowy, moglibyśmy naszych stałych dostawców wprowadzić w spory kłopot – mówi dyrektor firmy skupowej.
Takich problemów nie mają na razie skupujący mający suszarnie na gaz z butli (propan, propan-butan), tego na dziś nie brakuje, więc tankują do pełna i czekają na dostawy. Pierwsze pokazywane ceny wynoszą 750-900 zł/t kukurydzy o wilgotności 30%.

Najkorzystniejszy układ dopłat i potrąceń dla kukurydzy na Dolnym Śląsku

W roku ogromnych podwyżek cen gazu przyglądać należy się bacznie potrąceniom i dopłatom. Na razie konkretów jest niewiele, bo skupujący wzajemnie się sobie przyglądają.
Obecnie zdecydowanie najkorzystniejszy układ dopłat i potrąceń pojawił się na Dolnym Śląsku – tu mamy plus/minus 10 zł/t/1% poniżej i powyżej 30% wilgotności. Takie to warunki narzucił regionalny duży przetwórca i do niego inni skupujący się teraz dostosowują, byle to się utrzymało.
Mniej korzystne propozycje możemy zobaczyć, zmierzając trochę na północ. Tam potrącenia wynoszą 15-25 zł/t/%, a dopłaty 8-10 zł/t/%. Mamy tu dyskonty za każdy rozpoczęty procent lub cenę rozliczaną co 0,1% rzeczywistej wilgotności.

Jednak rynek mokrej kukurydzy jeszcze przez najbliższe dni będzie się układał, bo w dalszym ciągu nie ma pewności co do kosztów gazu, oleju oraz cen energii.
– Wydaje się, że przy wcześniejszych cenach gazu sieciowego 7,5 zł/m3, nowe ceny nie powinny wynieść więcej niż 10 zł/m3. Na zbicie jednego procenta wilgotności na tonę kukurydzy idzie u nas ok. 2 m3 gazu, to daje 20 zł/t/%. Biorąc pod uwagę także spadek wagi, koszty suszenia wyniosą zapewne jakieś 400 zł/t – wylicza odpowiedzialny za przygotowanie cenników handlowiec.

Tuczniki w tuczarni
Tuczniki w tuczarni

Do dostarczonej kukurydzy o wilgotności 34% rolnik musiałby dopłacić!

Nie wszyscy chcą kupować kukurydzę wilgotniejszą niż 30% i jaskrawo pokazują to w cennikach, potrącając 24 złote za każdą 0,1% powyżej 30%! Wychodzi, że do dostarczonej kukurydzy o wilgotności 34% rolnik musiałby dopłacić! Jest sporo innych sposobów, żeby powiedzieć, że kukurydzy powyżej 30% nie skupujemy.
Co jednak, gdy kukurydza jest odbierana własnym transportem i wilgotność nieznacznie przekroczy 30%, a finalny odbiorca jest restrykcyjny? Możliwość zwrotu kukurydzy mokrej praktycznie nie istnieje, stąd tak dramatyczne potrącenia, które już na załadunku mają uzmysławiać konieczność rzetelnego podejścia do wilgotności, byle nie stanowiły one pola do nadużyć. Nawet przekroczenie o kilka dziesiątych procenta, a wiemy, że ze względu na dokładność analizatorów o to nietrudno, skutkować może dużymi potrąceniami. Osobiście bałbym się tak handlować.
Skupujący dużo mokrej kukurydzy nastawiają się w tym roku na gromadzenie jeszcze większych ilości w rękawach, bo rolnicy zadowoleni z dotychczasowej obsługi do nich wracają.

 Tomasz Frieske kierownik elewatora w Osięcinach
Tomasz Frieske, kierownik elewatora w Osięcinach

– W poprzednim roku w rękawy załadowaliśmy 19 tysięcy ton kukurydzy, w tym roku planujemy dojść do 23 tysięcy ton – mówi Tomasz Frieske, kierownik elewatora w Osięcinach.
Ten kierunek zagospodarowania kukurydzy będzie w bieżącym sezonie przeważał, bo zgromadzenie mokrej kukurydzy i odwleczenie jej suszenia może poskutkować ominięciem szczytu cen gazu i innych nośników energii.

fot.: arch. red.


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 10/2022

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)