StoryEditor

Bayer sypie nowościami jak z rękawa

Na wiosnę 2023 firma Bayer zapowiada wiele nowości, pojawi się m.in. nowy insektycyd w rzepaku, fungicydy i herbicyd w zbożach. Ciekawostką jest nowa aktywność firmy, tj. sprzedaż internetowa materiału siewnego kukurydzy i rzepaku.
17.01.2023., 16:01h

– Koncentrujemy się na rolnictwie zrównoważonym i wprowadzeniu rozwiązań wspierających rolników w ich codziennej pracy. Chcemy pokazywać rolnikom, na czym ono polega w praktyce – podkreślał Antoine Bernet – szef działu Crop Science Bayer. Będą to nie tylko rozwiązania w zakresie ochrony roślin, ale także rozwiązania cyfrowe i nowe rozwiązania sprzedażowe.

Nowy insektycyd w rzepaku

Problem odporności szkodników narasta, tym bardziej że najwięcej wypada insektycydowych substancji czynnych.

– Na wiosnę wprowadzamy nowy insektycyd Sivanto Energy do ochrony rzepaku. Zawiera on dwie substancje czynne, tj. flupyradifuron (75 g/l) oraz deltametrynę (10 g/l). W roślinie działa powierzchniowo i systemicznie. Zarejestrowany jest w rzepaku oraz w gorczycy, jednak planujemy rozszerzenie etykiety rejestracyjnej w przyszłości – podkreślała Dorota Muszyńska z firmy Bayer.

Przeznaczony jest do zwalczania chowaczy łodygowych (czterozębnego i brukwiaczka), słodyszka rzepakowego oraz szkodników łuszczynowych (pryszczarka kapustnika i chowacza podobnika). Sivanto Energy zalecamy do stosowania wiosną w dwóch dawkach w zależności od terminu stosowania, tj. w dawce 0,75 l/ha wczesną wiosną na chowacza czterozębnego i brukwiaczka oraz słodyszka rzepakowego i na szkodniki łuszczynowe (pryszczarka kapustnika i chowacza podobnika) w dawce 0,5 l/ha.

– Sivanto można zastosować maksymalnie 2 razy w sezonie, ale wymaga to bardzo dobrego zarządzania preparatem. Nie można go stosować kolejno po sobie, trzeba przerwać substancją z innej grupy chemicznej. Proponujemy między zabiegami Sivanto Energy zastosowanie produktu Roslix w fazie BBCH 50–60 (do momentu otwierania się pierwszych kwiatów rzepaku) – dodała Dorota Muszyńska.

Zboża – dwa fungicydy

Nie zabraknie także nowości w ochronie zbóż. Firma wprowadza trójskładnikowy fungicyd Delaro Forte, który zawiera protiokonazol (93,3 g/l), trifloksystrobinę (80 g/l) oraz spiroksaminę (107 g/l).

– Produkt ten jest następcą znanego środka Delaro, ale został wzbogacony o spiroksaminę, działającą wyniszczająco, leczniczo i zapobiegawczo na mączniaka prawdziwego. Substancja ta szybko wnika, również w niskich temperaturach, a także wykazuje działanie synergistyczne, tj. przyspiesza i zwiększa wnikanie innych substancji czynnych – podkreślał Dariusz Szymański. Produkt ten ma elastyczny termin stosowania, praktycznie we wszystkich gatunkach zbóż, z wyjątkiem owsa. Oprócz mączniaka zwalcza także m.in. choroby podstawy źdźbła (łamliwość źdźbła zbóż i traw), septoriozę paskowaną liści, septoriozę plew, rdze: żółtą i brunatną pszenicy, brunatną plamistość liści, fuzariozę kłosów, dlatego mimo elastyczności, produkt ten rekomendowany jest do zabiegu T1.

Drugim nowym fungicydem zbożowym jest Cayunis, który nie zawiera w składzie azolu, a takie s.cz. jak biksafen (75 g/l), trifloksystrobinę (100 g/l) oraz spiroksaminę (150 g/l).

– To fungicyd wszechstronny, o szerokim zakresie stosowania. Zarejestrowany w pszenicy ozimej do zwalczania takich chorób, jak łamliwość źdźbła zbóż i traw (średni poziom zwalczania), mączniak prawdziwy zbóż i traw, septorioza paskowana liści pszenicy, septorioza plew, rdza żółta zbóż i traw, rdza brunatna pszenicy, brunatna plamistość liści. Można go stosować w zabiegu T1, T2 lub T3, przy czym rekomendowany jest do zabiegu T2 – podkreślał Dariusz Szymański. Warto zwrócić uwagę na zakres zwalczanych chorób w jęczmieniu ozimym, a są to łamliwość źdźbła zbóż traw (średni poziom zwalczania), mączniak prawdziwy zbóż i traw, plamistość siatkowa jęczmienia, rdza jęczmienia, ramularia (plamistość liści), rynchosporioza zbóż.

Aklonifen w zbożach jesienią

W nadchodzącym sezonie wprowadzony zostanie także nowy herbicyd do stosowania jesienią w zbożach, tj. Mateno Duo, zawierający nową substancję do stosowania w tym terminie w zbożach, tzn. aklonifen (500 g/l) oraz diflufenikan (100 g/l). Produkt jest w formulacji SC (koncentrat stężonej zawiesiny) i przeznaczony jest do zwalczania miotły zbożowej oraz chwastów 2-liściennych w dawce 0,35–0,7 l/ha w fazie BBCH 10–13 (od fazy, gdy z pochewki liściowej wydostaje się pierwszy liść do fazy 3. liścia) – informował Michał Krysiak z Bayer.

Kukurydza przez Internet

Firma Bayer wkracza także z impetem na rynek e-commerce, czyli bezpośredniej sprzedaży przez Internet. W zeszłym roku można było już w ten sposób kupić nasiona rzepaku, a w tym będzie można kupić nasiona kukurydzy (od 23.01.2023 r.).

– Mamy podpisaną umowę z firmą zewnętrzną, która będzie świadczyć nam usługi transportowe. Rolnik nie ponosi kosztu dostawy. W ofercie mamy 12 odmian, niezależnie od naszych wyłączności dystrybucyjnych – dodała Katarzyna Gallewicz.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 09:26