StoryEditor

Co z tą suszą – jest czy jej nie ma?

Niemal śladowe opady deszczu w kwietniu, miesiącu intensywnych prac polowych oraz rozwoju roślin, wysuszające wiatry i erozje wietrzne nasuwają przypuszczenia, że mamy już suszę rolniczą. Czy tak jest w rzeczywistości?
27.04.2019., 14:04h
Kwiecień to dla rolników miesiąc rozpoczynający intensywne prace polowe. Wynikają one z potrzeb poszczególnych upraw oraz terminów agrotechnicznych. U ozimin to czas regeneracji strat po zimie, intensywnego przyrostu masy wegetatywnej i kształtowania organów wegetatywnych.

Po ponad dwutygodniowym przyspieszeniu sezonu wegetacyjnego w porównaniu do średniej wieloletniej – południu kraju, czy w Wielkopolsce w drugiej dekadzie kwietnia obserwuje się zaawansowane kwitnienie rzepaku, a pod koniec 3 dekady kłoszenie jęczmienia ozimego.

Na plantacjach jarych kwiecień to termin siewu i wschodów buraka, facelii, kukurydzy i roślin strączkowych oraz krzewienia zbóż jarych. Jak więc wyglądają obecnie te rośliny, czy występują na nich oznaki suszy rolniczej. Prześledźmy to zjawisko w poszczególnych uprawach?

Obraz z południa Wielkopolski


Trudno jednocześnie opisać aktualny stan i zaawansowanie rozwoju upraw w całym kraju, ale warto poznać chociażby jeden, ale dość reprezentacyjny obszar. Moim punktem obserwacyjnym był rejon położony ok. 40 km na południe od Poznania. Jest to obszar, gdzie średnie roczne opady deszczu wynoszą ok. 480 mm, w ostatnich...
Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:18