StoryEditor

Doczekamy się standardów w opakowaniach środków ochrony roślin

Wszyscy, którzy jesteśmy zmuszeni do stosowania środków ochrony roślin wiemy doskonale z iloma typami opakowań, butelek, kartonów i kanistrów mamy do czynienia. Nie chodzi tylko o to, że mają one różne pojemności, to normalne, bo środki stosuje się w różnych dawkach. Jednak nawet opakowania tej samej objętości bywają różne. Utrudnia to nie tylko transport i magazynowanie, ale także system bezpiecznego bezkontaktowego napełniania opryskiwacza.
10.10.2019., 12:10h
Okazuje się że w badaniach bezpieczeństwa i higieny pracy przy ochronie roślin przeprowadzonych w różnych krajach najwięcej wypadków, których skutkiem jest toksyczne lub szkodliwe oddziaływanie substancji na człowieka ma miejsce właśnie w momencie przygotowywania cieczy roboczej. Wtedy to rolnik naraża się na największe ryzyko zetknięcia się ze skoncentrowanym preparatem. Dochodzi wtedy m.in. do zanieczyszczenia rąk czy innych odkrytych części ciała, a także przedostania się rozpryśniętych drobin środka do oczu, nosa i ust, skąd przez błony śluzowe przedostają się one do organizmu. Skutki tego są różne: od podrażnień, przez stany zapalne do podtruć i utraty przytomności.

Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie sprzętu ochronnego podczas przygotowywania cieczy - gogli, półmasek, ekranów ochronnych, fartuchów czy kombinezonów. Sprzęt ten jednak nie zawsze jest stosowany lub stosowany jest niezgodnie z zasadami. Operatorzy tłumaczą to pośpiechem i wysoką temperaturą w czasie zabiegu czy niewygodą zakładania i stosowania. Dlatego najlepszą metodą unikania zagrożeń, jest stosowanie środków w sposób bezkontaktowy. Jak to robić?

Nowoczesny sprzęt do przygotowywania cieczy roboczej, a w przyszłości pewnie nawet same opryskiwacze coraz częściej są wyposażane w system pozwalający na podłączenie butelki ze środkiem ochrony roślin, w którym operator nie musi ryzykować zetknięcia ze skoncentrowanym preparatem. Jest to system bezpiecznego bezkontaktowego napełniania opryskiwacza środkiem ochrony roślin. Urządzenia takie pozwalają na podłączenie kanistra ze środkiem do szczelnego łącznika, skąd środek jest wysysany lub wylewany do rozdawnicza. Ponadto system zapewniać powinien płukanie opróżnionego opakowania. Najbardziej zaawansowane systemu pozwalają nie tylko na opróżnienie całego opakowania ze środkiem, ale na precyzyjne pobieranie takiej ilości preparatu, jaką zaprogramujemy. Płukanie opakowania następuje dopiero po całkowitym opróżnieniu butelki czy kanistra.

Systemy napełniania bezkontaktowego musi jednak współpracować ze standardowymi opakowaniami ze środkami ochrony roślin. Średnica wlewu czy gwint korka butelki muszą pasować do tego systemu aby zapewnić szczelne i rzeczywiście bezkontaktowe napełnianie. Ponadto podczas płukania takiego opakowania tworzy się wewnątrz wyższe ciśnienie i system nie może ulegać wtedy rozszczelnieniu. Jest jednak szansa na wprowadzenie jednakowych standardów opakowań. Inicjatywa wyszła nie od instytucji kontrolnych czy prawodawców, ale od samych firm fitofarmaceutycznych.

Największe firmy produkujące środki ochrony roślin na rynek europejski: ADAMA, BASF, Corteva Agriscience, Nufarm i Syngenta połączyły siły i zaproponowały taką właśnie standaryzację. W trakcie pilotaży jest wprowadzenie tzw. zamkniętego systemu łatwego przeniesienia środka. System ten nosi nazwę easyconnect-System.

W skład easyconnect-System wchodzą dwa elementy: specjalna zakrętka wstępnie zamontowana na pojemnikach i element łączący. Pozwala to na szczelne i odizolowane od użytkownika napełnianie opryskiwacza. Firmy przewidują, że do sezonu 2021/2022 duża liczba pojemników będzie wyposażona w znormalizowaną i wstępnie zmontowaną zakrętkę (norma branżowa IS 63). System początkowo dostępny będzie dla rolników w Danii, Niemczech, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Z czasem trafi też do innych krajów.

- Dzięki easyconnect-System  środki ochrony roślin można napełniać bezpośrednio z oryginalnego pojemnika do zbiornika opryskiwacza. Można dokładnie odmierzyć ile produktu zostanie pobrane. To znacznie zmniejsza ryzyko rozpryskiwania lub wyciekania - wyjaśnia Livio Tedeschi, szef Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki i WNP w dziale rozwiązań rolniczych BASF.

Zalety zauważa także firma Syngenta.
- Wprowadzenie systemu dla różnych produktów przyniesie realne korzyści dla środowiska, ponieważ znacznie zmniejszy ryzyko rozlania podczas pracy z produktami. Inne korzyści obejmują zintegrowany system płukania, który ułatwia czyszczenie pojemników - powiedział Xavier Leprince, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju firmy EAME w Syngenta.

Ekspert z firmy Coerteva wskazuje na korzyści dla rolnika:
- Rolnicy cenią wydajność. Aby spędzić jak najwięcej czasu na polu i wykorzystać sprzyjającą pogodę, użytkownicy chcą skrócić czas napełniania bez narażania bezpieczeństwa. Pomocny będzie tutaj easyconnect-System. Jesteśmy przekonani, że rolnicy skorzystają - mówi Louise Brinkworth, kierownik ds. zarządzania produktem w Europie Północnej w Corteva Agriscience.

Bertrand Lombard, wiceprezes ds. Europy Południowej w ADAMA dodaje:
- Ogromną zaletą dla rolników jest łatwy w użyciu easyconnect-System, który ogranicza konieczność podnoszenia pojemników.

Karina von Detten, dyrektor ds. rozwiązań portfelowych EuMEA w Nufarm wyjaśnia:
- Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby wielu rolników korzystało z zamkniętego systemu przenoszenia. Właśnie dlatego pięć wiodących firm przemysłowych podejmuje kolejny krok, aby sprawdzić pilotażowo easyconnect-System na szerszą skalę i ułatwić pracę w czasie ochrony roślin.

Easyconnect-System został opracowany przez BASF we współpracy z producentami opryskiwaczy. Był testowany od 2015 roku. W oparciu o informacje zwrotne od rolników system był poprawiany i modernizowany aby napełnianie było szybsze niż w przypadku powszechnie stosowanego rozwadniacza. Ponadto wdrażanie systemu nie jest zamknięte dla ww. pięciu firm. Producenci środków i opryskiwaczy, którzy są zainteresowani rozwojem systemu dla własnych produktów mogą kontaktować się z jedną z pięciu firm w celu uzyskania dalszych informacji.

tcz
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. luty 2024 23:45