StoryEditor

Jak sprawdziła się w Strzelcach technologia ochrony zbóż BASF?

Partnerem Dni Pola organizowanych przez Hodowlę Roślin Strzelce była firma BASF. Produkty z jej portfolio zastosowano na wszystkich poletkach. O efektach zaproponowanych programów ochrony mówi Szymon Struzik.
23.06.2021., 12:06h
W ostatnich latach portfolio firmy BASF, zwłaszcza w zakresie programu ochrony zbóż, przeszło już nie ewolucję, ale prawdziwą rewolucję.

– Musieliśmy przestawić się z programów opartych m.in. na epoksykonazolu, który niestety został wycofany, a był składnikiem m.in. tak znanych i cenionych fungicydów jak np. Capalo, na nowy triazol, tj. mefentriflukonazol (znany pod nazwą handlową Revysol) – mówił podczas konferencji prasowej Rafał Maras z firmy BASF.

Substancja ta jest składnikiem takich rozwiązań, jak: RevyFlex polecany na pierwszy zabieg w zbożach, na który składają się produkty Revycare (Revysol + strobiluryna F500) oraz Flexity (metrafenon).

– Produkt Adexar zastąpiliśmy środkiem Revysky (mefentriflukonazol + fluksapyroksad), który daje nam dużą niezależność od pogody i nawet do 40% wyższa skuteczność w deszczowych warunkach – podkreślał Rafał Maras. – Z kolei do ochrony kłosa polecamy Revytop (mefentriflukonazol + metkonazol) odznaczający się 4-krotnie wyższą odpornością na promieniowanie UV. W segmencie zapraw zbożowych naszym liderem pozostaje trzyskładnikowe Kinto Plus (tritikonazol + fluksapyroksad + fludioksonil), które zastsoowano w Polsce na ponad 500 tys. ha – dodał.

Na polach Hodowli Roślin Strzelce podczas Dni Pola odbywających się 22. czerwca mogliśmy zaobserwować efekty zastosowanych rozwiązań fungicydowych, ale także herbicydowych i regulacji pokroju łanu.

– Kolekcja odmian pszenic strzeleckiej hodowli wysiana została 14.10.2020 r. w obsadzie 350 roślin/m2. Poletka odchwaszczono herbicydem Pontos w mieszaninie z diflufenikanem. Do regulacji łanu wiosną zastosowano dwukrotnie Medax Max, za każdym razem w dawce 0,4 kg/ha. Pszenica aktualnie ma ok. 85 cm wysokości – mówił Szymon Struzik z BASF. – Zabieg T1 chroniący podstawę źdźbła wykonaliśmy produktem Revyflex. Przy czym uczulam, aby planując wykonanie zabiegu T1, należy zwrócić uwagę na temperaturę powietrza. Było to szczególnie istotne w tym roku, ponieważ wiosna była chłodna (przełom marca i kwietnia). Dlatego warto wybierać produkty, a dokładniej s.cz, które w tych warunkach się dobrze spiszą – podkreślał Szymon Struzik.

Na co jeszcze trzeba było zwrócić uwagę w tym roku przy wyborze strategii ochrony zbóż? Koniecznie obejrzyj film!
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 22:50