StoryEditor

Jaką kukurydzę na ziarno wybrać? W jakie środki biologiczne warto się zaopatrzyć?

Podczas naszego seminarium uprawowego, mieliśmy okazję dowiedzieć się jakie są rekomendacje w odmianach kukurydzy na ziarno i na kiszonkę. To nie jedyne nowości w portfolio firmy Syngenta. Jakie proponowane są rozwiązania cyfrowe w rolnictwie i technologiczne?
16.01.2024., 14:59h

Odmiany kukurydzy na ziarno i kiszonkę

Dr Maria Walerowska: Witamy na naszym seminarium uprawowym, którego partnerem jest firma Syngenta. Naszym gościem jest pan Wojciech Łączny, ekspert ds. odmian kukurydzianych. Panie Wojciechu, proszę nam powiedzieć, co nowego firma Syngenta przygotowała dla rolników w tym sezonie i jakie są Pana rekomendacje dotyczące wyboru odmian ziarna i kiszonki.

Wojciech Łączny: W tym sezonie stawiamy na sprawdzone odmiany z linii Artesian, które charakteryzują się wysoką stabilnością plonowania i dobrą zdolnością dry down. Wprowadzamy również nowe odmiany typu dent, które mają jeszcze lepsze parametry. Jedną z nich jest odmiana o kodzie SE 2461 (SY Olivia), czekająca jeszcze na oficjalną rejestrację, która łączy wczesność (FAO 240) z wysokim plonowaniem, bijąc na głowę odmiany o wyższym FAO.

W segmencie ziarnowym mamy również nowość -- odmianę SY Astrella, która jest bardzo wczesna (FAO 220) i idealna dla tych, którzy chcą zbierać kukurydzę wcześnie i zasiać oziminy. Jest to odmiana, która doskonale współgra z naszymi topowymi odmianami SY Calo i SY Talisman.

W segmencie kiszonkowym oferujemy produkt MaxiMaize SY 250, czyli mieszaninę trzech odmian, która zapewnia wysoką jakość i plonowanie kiszonki. Dodatkow, w tym roku wprowadzamy dwie nowe odmiany: SY Fertilius, która pochodzi z programu hodowlanego Powercell i ma bardzo wysoką zawartość skrobi i energii, co przekłada się na lepsze wyniki w gospodarstwach mlecznych, oraz SY Remco, która jest gigantem plonowania suchej masy i idealnie nadaje się do napełniania silosów.

image
FOTO: Szymon Śliwiński

Cropwise Seed Selector

Aby ułatwić Państwu wybór najlepszej odmiany dla waszych pól, polecamy nasze narzędzie Cropwise Seed Selector, które spina wszystkie nasze odmiany w jedną całość i jest dostępne dla każdego na naszej stronie internetowej od 1 września 2023. Wystarczy, że podadzą Państwo swój adres e-mail i zaznaczą swoje pole na mapie, a narzędzie wyśle Państwu rekomendację odmiany, która plonuje najlepiej na glebach lokalnych, na podstawie wyników wieloletnich doświadczeń, analiz pogodowych i map glebowych. To proste i szybkie rozwiązanie, które pomoże Państwu uzyskać najlepsze plony.

Dr Maria Walerowska: Czy w tym narzędziu dostępne są wyłącznie odmiany z Państwa hodowli? I czy ta aplikacja jest bezpłatna?

Zobacz rownież: Próchnica - podstawowy magazyn wody w glebie

Wojciech Łączny: Zacznę od drugiego pytania. Aplikacja jest bezpłatna. Aby skorzystać z rekomendacji, wystarczy wejść na naszą stronę. Co do pierwszego pytania, w tym narzędziu są dostępne tylko nasze odmiany. Nie możemy rekomendować odmian konkurencyjnych, ponieważ testujemy i przekazujemy wiedzę tylko na temat swoich odmian, które znamy najlepiej. Ponadto jest to zabronione, aby komentować odmiany naszych konkurentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie.

Dr Maria Walerowska: Czy wszystkie nowości, o których Pan wspominał, będą dostępne w tym sezonie?

Wojciech Łączny: Tak, wszystkie te odmiany można zakupić u naszych przedstawicieli regionalnych lub u naszych partnerów dystrybutorów. Są one przeznaczone na siewy 2024, dlatego zachęcam do skorzystania z naszej oferty.

Dr Maria Walerowska: Świetnie, dziękuję i życzę powodzenia. Oby te nowe odmiany dobrze się sprawdziły na polach.

Szeroki zakres środków biologicznych

Dr Maria Walerowska: Witamy panią dr Katarzynę Rębarz z firmy Syngenta. Dowiedzieliśmy się już, jakie nowości przygotowała firma w segmencie nasiennym. Syngenta to jednak nie tylko nasiona i hodowle, ale także szeroki zakres środków ochrony roślin, w tym biologicznych, oraz innowacyjnych rozwiązań cyfrowych i technologicznych. Proszę nam powiedzieć, co Państwo oferują w tym zakresie.

Dr hab. Katarzyna Rębarz: W kwestii ochrony biologicznej stawiamy na biologiczne środki ochrony roślin oraz biostymulatory. Posiadamy już pełną gamę tych produktów i na pewno mamy się już czym pochwalić. Wśród rozwiązań digitalowych wyróżnia się usługa INTERRA®Scan, wprowadzona w zeszłym roku. Polega ona na skanowaniu gleby i tworzeniu na jej podstawie różnorodnych map, zawierających informacje o makro- i mikroelementach, zawartości węgla organicznego, wodzie dostępnej dla roślin, składzie granulometrycznym i wielu innych. Dzięki tej usłudze rolnicy mogą poznać stan swoich gleb i zdiagnozować ewentualne problemy. Ponadto, jeśli dysponują odpowiednim sprzętem, mogą zastosować zmienną dawkę nawożenia lub zmienną normę wysiewu nasion.

Dr Maria Walerowska: Na dzisiejszym seminarium, a także podczas wszystkich naszych wykładów w ramach seminariów uprawowych, poświęcamy dużo uwagi glebie. Zaskakujące jest to, jak niezwykle ważny jest skład granulometryczny, o którym nie wszyscy zdają sobie sprawę. To urządzenie również dostarcza nam informacji na ten temat.

Dr hab. Katarzyna Rębarz: Zgadza się. Urządzenie potrafi podzielić glebę na różne frakcje. Dzięki temu rolnicy wiedzą, gdzie i dlaczego np. rośliny mogą stać w wodzie lub gdzie tej wody może brakować. Urządzenie pokazuje również wodę dostępną dla roślin. Jest to bardzo cenna i dokładna informacja, ponieważ skanowanie obejmuje ponad 800 punktów na hektarze, czego na tę chwilę żadna inna metoda nie oferuje. Rolnicy otrzymują więc precyzyjną informację i mogą podjąć odpowiednie działania, np. wapnować czy nie wapnować w danym miejscu, wprowadzić więcej lub mniej materii organicznej. Z dzisiejszych wykładów wiemy jednak, że nasze polskie gleby są ubogie w materię organiczną, więc prawdopodobnie wszędzie pewnie trzeba dużo tego stosować.

image
FOTO: Szymon Śliwiński

Zobacz także: Mokra wiosna i upalne lato. Zobacz jaka będzie pogoda w 2024 roku wg autorskiego modelu eksperta!

Dr Maria Walerowska: Mam jeszcze pytanie dotyczące sposobu korzystania z tej usługi. Rozumiem, że istnieją różne pakiety, ale czy są one przeznaczone wyłącznie dla Państwa klientów? Jak to wygląda?

Dr hab. Katarzyna Rębarz: Oferujemy różne pakiety, dostosowane do potrzeb i zainteresowań rolników. Można wybrać od podstawowych informacji, takich jak pH, makro i mikro, skład granulometryczny, po bardzo zaawansowane, zawierające nawet 26 różnych parametrów. Wśród nich jest również węgiel aktywny, który może być istotny dla kredytów węglowych. Węgiel aktywny charakteryzuje dane pole i pozwala sprawdzić, czy rolnik stosował dobre praktyki, takie jak wysiewanie i oranie poplonów czy międzyplonów. To jest rozwiązanie z myślą o przyszłości.

Dr Maria Walerowska: Aby skorzystać z Państwa usługi, wystarczy wejść na stronę internetową i wysłać maila lub zadzwonić, tak?

Dr hab. Katarzyna Rębarz: Tak, na stronie internetowej znajduje się zakładka „Rolnictwo cyfrowe”, a w niej „Interra Scan”. Tam należy wpisać swoje dane kontaktowe i oczekiwać na połączenie z naszym pracownikiem, który umówi się na skanowanie.

Dr Maria Walerowska: Czy istnieje jakaś minimalna powierzchnia, którą Państwo obsługują?

Dr hab. Katarzyna Rębarz: Zależy nam na obsłudze większych powierzchni, ponieważ samochód ze skanerem musi pokonać pewną odległość. Jednak jeśli są rolnicy w danej miejscowości, którzy mają mniejsze gospodarstwa i są zainteresowani naszą usługą, mogą się zorganizować i zgłosić wspólnie. Wtedy nasz operator przyjedzie na miejsce i zeskanuje wszystkie pola, nawet jeśli mają po 5-10 ha. Minimalna powierzchnia, która się opłaca, to 50 ha, ale jeśli w okolicy jest więcej zainteresowanych, nie ma problemu. Możemy skanować nawet po 1-2 hektary.

Dr Maria Walerowska: Chciałabym się też dowiedzieć, jakie nowości w zakresie preparatów biologicznych przygotowali Państwo na ten sezon. Wiem, że są już gotowe do rejestracji.

Dr hab. Katarzyna Rębarz: Jednym z nich jest Taegro, produkt na bazie bakterii Bacillus, skuteczny przeciwko mączniakowi prawdziwemu i szarej pleśni. Rolnicy będą mogli stosować go jako biologiczny środek ochrony roślin, który przeszedł wszystkie etapy rejestracji. Ponadto mamy pełną gamę innych produktów biologicznych, zwanych biostymulatorami. Są to produkty oparte o mikroorganizmy, wyciągi roślinne lub algi, dedykowane na różne rodzaje stresów. Mogą one pomóc roślinom w sytuacjach takich jak chłód, mróz, przymrozki, wysokie temperatury, źle wykonane zabiegi ochrony roślin, słaby wigor, zasolenie, itp. Są to także zaprawy donasienne, które poprawiają kiełkowanie, oraz bakterie Rhizobium, które wspomagają namnażanie się bakterii brodawkowych. W naszym portfolio znajdują się takie produkty jak Quantis, Megafol, YieldON, Isabion i wiele innych.

Dr Maria Walerowska: To brzmi bardzo ciekawie. A gdzie można znaleźć więcej informacji o tych produktach?

Dr hab. Katarzyna Rębarz: Zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie są dostępne szczegółowe opisy i dane techniczne. Można też skontaktować się z naszymi przedstawicielami handlowymi lub innymi pracownikami, którzy chętnie udzielą wszelkich informacji.

Dr Maria Walerowska: Dziękuję bardzo za rozmowę i za przedstawienie Państwa oferty.

Fot: Canva

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 17:37