StoryEditor

Ponad 1600 rolników wzięło udział w naszych seminariach!

W ostatnim dniu naszych seminariów uprawowych zawitaliśmy do Ostródy. Przywitała nas mroźna, słoneczna i śnieżna pogoda, która jednak nie przeszkodziła przyjechać na nasze spotkanie zainteresowanym rolnikom.
11.01.2019., 11:01h
W naszym tournée po kraju mogliśmy obserwować jak bardzo różne warunki pogodowe odbiły się na stanie plantacji zbóż i rzepaku ozimego. Na południowym i północnym wschodzie opady śniegu tuż po Nowym Roku pokryły pola kilku, a nawet kilkunastocentymetrową warstwą śniegu, chroniąc je tym samym przed falą przymrozków. Z kolei na Opolszczyźnie i w zachodnich regionach kraju śniegu jak na lekarstwo, a pogoda przypomina bardziej jesienną aurę.

– Ma to swoje konsekwencje – na zbożach widać infekcje chorobami grzybowymi, jak np. rdzami: żółtą i brunatną, a także m.in. septoriozą paskowaną, na jęczmieniu wystąpiła rynchosporioza czy plamistość siatkowa – zwracała uwagę dr Zuzanna Sawinska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wprawdzie miniony rok był bardzo suchy – także jesień, ale niestety nie zmniejszył silnie presji chorób.

– Warto podkreślić, że rdza żółta jest patogenem, którego znaczenie będzie silnie wzrastać. Od 2011 r. izoluje się w Europie rasy „Warrior” i „Kranich”, które mają silne zdolności adaptacyjne do warunków meteorologicznych – podkreślała dr Sawinska.

Zmienne warunki pogodowe, gwałtowne zmiany klimatu, które wpływają na strategię prowadzenia łanu – począwszy przez uprawę gleby, nawożenie czy ochronę łanu. Właśnie te tematy zdominowały nasze spotkania. Wspólnie z ekspertami – dr Zuzanną Sawinską oraz niezależnym doradcą agrotechnicznym dr H. Schönbergerem z N.U. Agrar dyskutowaliśmy właśnie na te tematy. Szerzej przedstawimy wszystkie zagadnienia na łamach „top agrar Polska” w najbliższych numerach.

Partnerami naszych spotkań są firmy:
  • partner główny: BASF
  • partner: Limagrain


Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 15:10