StoryEditor

Rynek zbóż: czy ceny w końcu zaczną rosnąć?

Cały czas nie mamy zmian jeśli chodzi o ceny zbóż w kraju. Wszystko za sprawą sytuacji światowej: zbóż jest dużo, zbiory niemal rekordowe, a rynki w Europie, Azji i Północnej Afryce skutecznie zdobywane są coraz częściej przez ziarno rosyjskie.
15.03.2018., 22:03h
Stan upraw zbożowych w Europie na przykładzie pszenicy (opierając się na danych monitoringu stanu upraw w Europie MARS) można podzielić na dwa obszary. Ich granica przebiega m.in. przez Polskę z północnego zachodu na południowy wschód przez województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie, łódzkie i śląskie. Na wschód od tej linii pszenica jest w stadium przed krzewieniem, a na zachód od niej w fazie krzewienia. To pokazuje, że warunki w tym sezonie są wyrównane praktycznie dla całego obszaru uprawy pszenicy w Europie.

Jak pokazują mapy satelitarne w Polsce nie ma już pokrywy śnieżnej za sprawą ostatniego, nagłego ocieplenia. Niestety już teraz widać, że zapowiadane prognozy o kolejnych mrozach najprawdopodobniej sprawdzą się. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ pobudzone oziminy są tak naprawdę teraz zagrożone. Dodatkowo lwia część z nich została już zasilona azotem jeszcze podczas mrozów. Część z rozsianej puli mogła zostać pobrana i tym mocniej zainicjować rośliny do startu wegetacji. Weekend przyniesie rozstrzygnięcie, czy obawy o przezimowanie ozimin się sprawdzą.

Tymczasem w Rosji, która ostatnio mocno miesza jeśli chodzi o hande...
Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 00:12