StoryEditor

Zbieraj szybko i bez uszkadzania gleby. 7 wskazówek na mokre żniwa

Nawet w trakcie kradzionych żniw, gdy ziarno trzeba szybko zebrać z pola, nie możemy pozwolić na degradację gleby. Zobacz, jak można uniknąć niepotrzebnego zagęszczenia gleby, a tym samym oszczędzić sobie kłopotów przy kolejnych uprawach.
11.08.2023., 12:08h
Front pogodowy, który przetoczył się nad naszym krajem spowodował, że zbiór pozostałego zboża odbędzie się w dużej mierze na podmokłej glebie. Oznacza to, że ryzyko jej zagęszczenia jest szczególnie wysokie. Właśnie teraz podczas zbioru wykonywanego w wilgotnych warunkach uszkodzenia struktury gleby są nieuniknione. Uszkodzenia, które zwykle nie są łatwe do naprawienia i będą miały wpływ na plony kolejnych upraw.

Wystarczy kilka zmian w organizacji pracy, aby ograniczyć negatywny wpływ ciężkiego sprzętu na glebę bez nadmiernego przedłużania zbiorów. Rozmawialiśmy o tym z ekspertem w dziedzinie kombajnów prof. Thomasem Rademacherem z Politechniki w Bingen oraz specjalistą ds. inżynierii rolniczej Alexandrem Czechem z Izby Rolniczej Nadrenii Północnej-Westfalii, którzy udzielili nam wskazówek dotyczących zbioru przyjaznego glebie:

1. Zaplanuj kolejność

Nie każde pole jest takie same. Jeśli gospodarujesz na różnych glebach, nasi eksperci radzą, by lepiej przyjrzeć się tym obszarom, nawet używając łopaty do oceny wilgotności. Następnie ustawić kolejność zbiorów na podstawie niższej wilgotności, wielkości pól i związanego z nią natężenia r...
Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 12:11