StoryEditor

Żniwa na Opolszczyźnie – rolnicy liczą na lepsze ceny i nie sprzedają

Po pięciodniowej, spowodowanej opadami przerwie ruszają żniwa na Opolszczyźnie. Zbiory są trudne, a mokre ziarno pszenicy trafia na suszarnie, a następnie na magazyny, ponieważ cena oferowana w skupach nie jest zadowalająca. Kontrakty też rzadko są podpisywane, rolnicy liczą, że ceny mogą jeszcze zaskoczyć. Dodatkowym zmartwieniem są niestety parametry ziarna. Co mówią o żniwach rolnicy na Opolszczyźnie?
10.08.2023., 13:08h
— Nie pamiętam takich żniw jak te, o ile rzepak ładnie dojrzał na naszym terenie powiatu Namysłowskiego, dobrze się go zbierało, był odpowiednio suchy, nie było konieczności uruchamiania suszarni. Tak niestety żniwa pszenicy są bardzo ciężkie — mówi Dariusz Klusko.

Zebrane ziarno trafia do suszarni

Cała zebrana pszenica jest wilgotna, a nawet i bardzo mokra. Dlatego całe zebrane ziarno trafia do suszarni. Dodatkowym problemem są kiepskie parametry pszenicy.
— Okazało się, że pszenica w tym roku wykazuje spory kłopot z białkiem, ziarno jest dorodne, plon jest przyzwoity, a ciężko jest znaleźć pszenicę wysokobiałkową. Jeżeli już taka jest, wtedy musimy segregować na pszenicę wysoko białkową, średnio białkową i na paszową — dodaje Dariusz Klusko.


Zobacz także: DRAMAT W LUBUSKIEM: Rolnictwo Lubuskiej Ziemi powoli i boleśnie umiera (WYWIAD)


— Jeśli chodzi o tegoroczny skup, jest on słaby. Rolnicy sprzedają rzepak, a zboże zostawiają w magazynach, ze względu na ceny — mówi Marcin Wołczański z firmy Agroplon z Głuszyny.

Więcej o żniwach w naszym filmie! Koniecznie obejrzyj! 

Tekst Bernat Patrycja
Film i montaż: dr Mariusz Drożdż

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 06:14