StoryEditor

Żniwa 2019: Jak wygląda skup płodów rolnych?

Żniwa dobiegają końca, a ceny coraz bardziej rozczarowują rolników. Sprawdzamy, co się dzieje na rynku i w punktach skupu. W południowo-zachodniej Polsce nie ma dużego ruchu.
09.08.2019., 14:08h
Zbiór jęczmienia ozimego na Opolszczyźnie już został zakończony i to z pozytywnym skutkiem.
- W tym roku plony kształtowały się na poziomie od 6-8 i nawet w niektórych przypadkach powyżej 8 ton z hektara. Jęczmień miał dosyć dobre wyrównanie, gęstość powyżej 60, czyli dobre parametry. Też ma wysokie białko, gdyż jest to jęczmień używany na cele paszowe – mówił Mieczysław Myśliwy, prezes grupy producentów rolnych „Beta” w Głubczycach.

Uprawa jęczmienia staje się coraz bardziej popularna, w związku z tym, że jest najmniej podatna na występujące okresowo susze. Może przez to zapewnić dobry plon, gwarantujący dochód rolnikom. A jak w tym roku wyglądają plony innych zbóż, w tym m.in. pszenicy?

Są problemy z wyrównaniem i gęstością. Ziarno jest drobne, niewykształcone. Często również porażone, w szczególności te plantacje pszenicy zbieranej, gdzie przed plonem była kukurydza. Tutaj rzeczywiście jest problem aktywności grzybów i fuzarium zrobiło swoje - relacjonuje Wojciech Bieszczad, dyr. Działu Zakupu Zbóż Goodmills Polska.

Czy brak podaży na rynek będzie skutkował wzrostem cen? ZOBACZ CAŁY FILM!


Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 05:03