StoryEditor

Brytyjscy farmerzy mogą zarobić miliony na tych przeuroczych owcach!

Valais Blacknose to rasa owiec, która zachwyca swoim wyglądem i charakterem. Jak to się stało, że brytyjscy – i nie tylko – farmerzy zwariowali na ich punkcie? Poznajcie tę uroczą rasę!
22.09.2023., 16:09h

Brytyjscy farmerzy odkryli nową pasję – hodowlę Valais Blacknose, rasy owiec uważanej za najurodziwszą na świecie. Te puszyste zwierzęta mają charakterystyczne czarne pyszczki, uszy, nogi i rogi oraz białe futro. Pochodzą z regionu Valais w Szwajcarii, gdzie żyją na wysokich górach i są odporne na trudne warunki klimatyczne.

Owce jak psy

Jednym z brytyjskich hodowców Valais Blacknose jest Robert Nicholson, dyrektor Cannon Hall Farm w Cawthorne, Barnsley. Nicholson postanowił stworzyć największe stado tej rasy w Wielkiej Brytanii za pomocą in vitro. W tym celu kupił cztery zwykłe owce – jednego samca i trzy samice - które nosiły zarodki od czystorasowych Valais Blacknose. W ten sposób urodziło się siedem jagniąt, w tym trzy bliźniaki.

Nicholson nie kryje zachwytu nad swoimi nowymi podopiecznymi.

– Są tak urocze… wyglądają bardzo stylowo, ich wełna jest tak cudowna – powiedział Robert Nicholson, dodając też, że Valais Blacknose są nie tylko najładniejszą rasą owiec, ale także najprzyjaźniejszą – Są bardziej jak psy niż owce. W Szwajcarii żyją w górach, a zimą pasterze trzymali je w swoich domach, więc są prawie udomowione. Można je prowadzić na smyczy i siadać z nimi, przytulają się i łapią za rękę, gdy się przestaje je głaskać. Zwykle owce uciekają, a te – biegną do ciebie.

Zagrożona rasa

Valais Blacknose to bardzo rzadka rasa owiec, której populacja liczy mniej niż 14 tysięcy osobników. Większość z nich żyje w Szwajcarii, a w Wielkiej Brytanii jest ich około 400. Rasa ta była zagrożona wyginięciem pod koniec XIX wieku oraz w latach 30. i 40. XX wieku z powodu epidemii gruźlicy i brucelozy. Dopiero w latach 60. XX wieku została wpisana do Szwajcarskiego Stowarzyszenia Hodowli Owiec i rozpoczęto jej ochronę. W 2014 roku urodziła się pierwsza Valais Blacknose w Wielkiej Brytanii.

@katmcquattie Klarice always up to something! #wildheart #cutesheep #valaisblacknosesheep #sheep #cuteanimals #smile #lambs #love #unreal #funnyanimals ♬ original sound - Franking

Rasa ta zyskała popularność dzięki swojemu niepowtarzalnemu wyglądowi, który przyciąga uwagę mediów i internautów. W 2016 roku odbyła się pierwsza wystawa Valais Blacknose w Carlisle, a w 2023 roku farmerzy z Shropshire zaprezentowali swoje trzy jagnięta tej rasy w programie BBC Countryfile. Valais Blacknose są także cenione za swoją wełnę, która jest gruboziarnista i używana do wypełniania materaców i dywanów.

@mylittleanimalkingdom The best weekend. Maxiumum Points for Jazymn and both girls placed in their class getting a 4th and a 5th. So proud ❤️ #valaisblacknose #valaisblacknosesheep #swissvalaisblacknose #swissvalaisblacknosesheep #sheep #cutestsheepintheworld #blacknosebeauties #blacknosebeautiescontest #blacknosebeauties23 #showsheep #sheepshow #sheepshowing #petsheep #happysheep #shepherdess #sheepoftiktok #petsoftiktok #pets #pet #animals #animal #cuteanimals #animalsoftiktok #farmanimals #farm #farming #cumbria #lakedistrict #cumbriafarming #happytimes #proud #winner #maxiumumpoints ♬ (It Goes Like) Nanana - Edit - Peggy Gou

Hodowla Valais Blacknose to nie tylko hobby, ale także biznes

Brytyjscy farmerzy nie tylko cieszą się z posiadania Valais Blacknose jako zwierząt domowych, ale także widzą w nich potencjał finansowy. Rasa ta jest bowiem bardzo droga i trudna do zdobycia. Nicholson zaznaczył, że planuje zwiększyć swoje stado do 40 lub 50 sztuk w ciągu najbliższego roku i sprzedawać je innym zainteresowanym hodowcom.

Nie jest on jedynym, kto chce zarobić na Valais Blacknose. W Nowej Zelandii powstała firma Valais Blacknose NZ, która sprowadziła zarodki tej rasy z Wielkiej Brytanii i oferuje je na sprzedaż. Christine Reed, jedna z założycieli firmy, mówi, że popyt na te owce jest ogromny i że mają klientów z całego świata. Reed dodaje, że Valais Blacknose są idealne dla małych gospodarstw, ponieważ nie potrzebują dużo miejsca ani specjalnej opieki.

@mylittleanimalkingdom Soggy sheep today this rainy weather is no fun ????️ we want some sunshine ☀️???? #valaisblacknosesheep #valaisblacknose #swissvalaisblacknose #swissvalaisblacknosesheep #cutestsheepintheworld #cutestsheep #cutesheep #pets #petsheep #happysheep #cutepets #cuteanimals #petsoftiktok #animals #animalsoftiktok #sheep #shepherdess #showsheep #farming #farm #farmanimals #cumbriafarming #cumbria #lakedistrict #lakedistrict_uk #followusformore???? ♬ Pieces (Solo Piano Version) - Danilo Stankovic

Chociaż w tej chwili handel brytyjskimi owcami ma niską wartość, eksperci uważają, że wkrótce to ulegnie zmianie. Jak zaznaczył Phil Stocker z National Sheep Association, istnieje prawdziwe zainteresowanie i popyt ze strony amerykańskich hodowców owiec na genetykę brytyjskich owiec, co może przynieść miliony dolarów rocznie.

- Poszukują nowego materiału genetycznego, aby ożywić niektóre ze swoich ras i zapewnić im szerszą gamę materiału genetycznego do wyboru – zaznaczył Phil Stocker.

Niedawno szkocki rolnik brał udział w pierwszej w historii dostawie zarodków brytyjskich owiec do USA, przesyłka których kosztowała około 400 tys. funtów (ok. 502,6 tys. dolarów). To oznacza dla brytyjskich rolników koniec 33-letniego embarga rządu USA na zarodki jagnięciny i owiec.

- Dotarły tam bezpiecznie. To pierwszy eksport zarodków owiec do USA. Udały się do firmy zajmującej się sprzedażą owiec w Maine – powiedział szkocki rolnik. 

Valais Blacknose to owce, które podbijają serca ludzi

Valais Blacknose to rasa owiec, która wyróżnia się nie tylko swoim wyglądem, ale także swoim charakterem. Brytyjscy farmerzy, którzy się nimi zajmują, twierdzą, że są to zwierzęta bardzo inteligentne, łagodne i przyjazne ludziom. Nicholson mówi, że jego Valais Blacknose są jak członkowie rodziny i że traktuje je jak psy. Reed zauważa, że te owce mają osobowość i że każda z nich ma swoje imię i historię.

Valais Blacknose to owce, które nie tylko podbijają serca swoich właścicieli, ale także zachwycają wszystkich, którzy je widzą. Ich uroczy wygląd sprawia, że są często fotografowane i filmowane, a ich zdjęcia i filmy rozchodzą się po sieci. Nicholson wykorzystuje swoją popularność w mediach społecznościowych, aby promować swoją hodowlę i edukować ludzi o tej rasie. Reed mówi, że Valais Blacknose przyciągają tłumy ludzi, którzy chcą je pogłaskać i zrobić sobie z nimi selfie.

Valais Blacknose to owce, które mają coś wyjątkowego. Są nie tylko najurodziwszymi owcami na świecie, ale także najbardziej sympatycznymi. Brytyjscy farmerzy odkryli w nich nowe źródło radości i dochodu. A może Ty też się skusisz na takiego futrzaka?

@antoineboye Un défilé de qualité pour vous souhaiter un bon dimanche ! ❤️ #mouton #sheep #cute #suisse #swiss #neznoirduvalais #valais #valaisblacknose #valaisblacknosesheep #agriculturetiktok #cute #duo ♬ Crazy in Love - Beyoncé,Jay-Z

mkh na podst. BBC, Otago Daily Times, shropshirestar.com, inews.co.uk,
fot. Valais Blacknose Sheep Scotland

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 03:40