StoryEditor

Długa lista zmian w ustawie o rolnictwie ekologicznym

Senat rozpoczął pracę nad ustawą o rolnictwie ekologicznym. Nowe prawo wprowadza szereg zmian w tym m.in. dopłaty do materiału siewnego jakości ekologicznej.
08.06.2022., 15:06h

Przyjęcie ustawy o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej rekomendował senatorom wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, który podkreślił, że realizuje ona prawo UE i dostosowuje polskie ustawodawstwo do przepisów unijnych, wychodzi też naprzeciw producentom rolnym. – Projektowana ustawa realizuje cel polityki Unii Europejskiej w obszarze bezpieczeństwa żywnościowego oraz środowiskowego jakim jest rozwój produkcji ekologicznej – mówił w Senacie wiceminister R. Romanowski, który podkreślił, że ustawa określa kompetencje organów dotyczące systemu kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną.

Długa lista zmian

Ustawa wprowadza możliwość zwiększenia stawek wsparcia kwalifikowanego i elitarnego materiału siewnego w jakości ekologicznej. W celu zwiększenia wykorzystania tego materiału przez rolników ekologicznych co ma podnieść wysokość i jakość plonów. Ustawa wprowadza też ułatwienia w przywozie nawozów do produkcji ekologicznej z innych państw bez konieczności przeprowadzenia kosztownych badań. Nawozy te będzie można łatwiej sprowadzać do Polski, co powinno zwiększyć ich dostępność dla rolników ekologicznych....

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 18:44