StoryEditor

Dobrostan jako ekoschemat – czy to się opłaci?

Dobrostan zwierząt jako jeden z dobrowolnych ekoschematów oferuje dodatkowe wsparcie dla rolników decydujących się na utrzymanie zwierząt w standardach lepszych, niż te wynikające z obowiązującego prawa. 
27.01.2023., 13:01h
Tym razem nie tylko bydło, świnie, owce i kozy, ale także konie, kury nieśne, kurczęta i indyki rzeźne będą mogły liczyć na wsparcie w postaci dodatkowych dopłat dobrostanowych. Z jednej strony to szansa na podniesienie kwoty dopłat bezpośrednich i opłacalności produkcji zwierzęcej, z drugiej przystąpienie do programu wiąże się konkretnymi obowiązkami – w tym ograniczającymi dotyczącymi intensywność produkcji.

Decydując się na przystąpienie do konkretnego wariantu – szczególnie w tych dotyczących zwiększonej powierzchni w budynkach inwentarskich – warto dobrze przeliczyć, czy potencjalna dopłata zrekompensuje mniejszą produkcję, wynikającą z ograniczenia obsady. 

O szczegółach programów dla poszczególnych gatunków i grup zwierząt piszemy w lutowym wydaniu top agrar Polska od str. 26. W uzupełnieniu do tego materiału poniżej znajdziecie tabele zawierające szczegółowe wymagania jakie muszą spełniać budynki/pomieszczenia inwentarskie w przypadku udziału w programie. 
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 13:13