Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Głos opozycji w sprawie ASF

Obrazek

Opozycja zarzuca ministrowi rolnictwa bezczynność w sprawie epidemii afrykańskiego pomoru świń i żąda od Marszałek Sejmu natychmiastowego zwołania sejmowej komisji rolnictwa. Koalicja Obywatelska zażądała także stworzenie narodowego programu zwalczania ASF oraz zwiększenia wydatków na ten cel.

wk7 grudnia 2019, 15:19
W piątek posłowie Koalicji Obywatelskiej, podczas konferencji prasowej, poinformowali, że wystąpili oficjalnie do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek o niezwłoczne zwołanie posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poświęconej rozprzestrzenianiu się epidemii ASF w Polsce.  Wcześniej zwołania Komisji odmówił jej przewodniczący Komisji Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości.
- Minister twierdzi, ze nic więcej nie może zrobić a winne są kanapki ukraińskie. Wcześniej byli winni myśliwi, lekarze weterynarii, rolnicy, bo nieodpowiednio przygotowali swoje gospodarstwa, tylko nie pan minister. A to PiS jest odpowiedzialny za rozwój epidemii, za zniszczenie Inspekcji Weterynaryjnej, która jest niewydolna oraz za likwidacje małych gospodarstw. Bo to małe gospodarstwa nie mają pieniędzy na bioasekurację i to one likwidują stada  - mówiła poseł Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej.

Wirus ASF pojawił się już w Wielkopolsce, która jest największym ośrodkiem koncentracji produkcji trzody chlewnej w Polsce. Tymczasem, zdaniem posłów opozycji, minister Jan Krzysztof Ardanowski na wieść o wykryciu wirusa ASF na zachodzie Polski publicznie stwierdził, że to wina „ukraińskich kanapek” a on sam nie jest w stanie nic więcej zrobić. Ich zdaniem wypowiedź ta zbulwersowała hodowców trzody chlewnej i pokazała, że konstytucyjny minister jest bezradny w walce z chorobą, która zgodnie z obowiązującymi przepisami powinna być zwalczana z urzędu.

Opozycja podczas konferencji prasowej zwróciła uwagę, że jeśli nie nastąpi zdecydowany zwrot w walce z epidemią, straty sięgną nawet 18 miliardów złotych!  Tylko sama likwidacja świń będzie kosztowała 10 miliardów złotych (informacja NIK z 2017 r.), a do tego dojdzie utrata miejsc pracy, bankructwa gospodarstw rolnych i zakładów przetwórczych.
- Dlatego domagamy się natychmiastowego powołania Narodowego Programu Walki z epidemią ASF oraz zwiększenia wydatków na ten cel. Platforma Obywatelska w 2018 i 2019 r. składała wnioski o zwiększenie budżetu na walkę z ASF ale większość sejmowa odrzucała te wnioski. A efekty tego mamy dzisiaj - mówił poseł Kazimierz Plocke.

Koalicja Obywatelska zażądała także:
•    szybszej planowej redukcji dzików, a nie bezmyślnej rzezi dzików,
•    100% zwrotu kosztów bioasekuracji dla małych producentów (a nie jak obecnie 50%);
•    uruchomienia ogólnopolskiej kampanii informacyjnej dot. sposobów rozprzestrzeniania się wirusa ASF skierowanej do ogółu społeczeństwa;
•    powołania stałej Komisji Sejmowej ds. Monitorowania Walki z Wirusem ASF w Polsce.


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)