StoryEditor

Rolnictwo innowacyjne podczas Krajowych Dni Pola

Na terenie Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sielinku odbyły się już po raz czwarty Krajowe Dni Pola. Impreza ta to niesamowita okazja, aby przyjrzeć się ponad kilkuset odmianom roślin uprawnych. Zgodnie z hasłem imprezy, skupiono się na rolnictwie innowacyjnym.
— Jesteśmy na pięknie przygotowanych polach w ramach Krajowych Dni Pola w Sielinku, a z nami gospodarz obiektu i Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Pan Dyrektor Jacek Sommerfeld. Gratuluje Panie Dyrektorze, ponieważ impreza wygląda zacnie, co eksponujecie ze szczególną atencją w tym roku? — pyta Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska.

— Zgodnie z hasłem czwartych Krajowych Dni Pola w Sielinku – rolnictwo innowacyjne, tutaj na tych poletkach, na których się znajdujemy, ale również w strefie innowacji, która jest za nami, pokazujemy rozwiązania techniczne, technologiczne między innymi związane z produkcją roślinną, i wsparciem w ochronie roślin, rozwiązania związane z cyfryzacją rolnictwa, pomysły, dobre praktyki — mówi Jacek Sommerfeld.

Rolnictwo tradycyjne wspomagane przez cyfrowe rozwiązania

— Można powiedzieć, że jakież to innowacje, nie jeden rolnik się zapyta, przecież nasiona muszą być do gleby, gleba dobrze nawieziona, ochronione i musi być woda, aby to rosło. A tymczasem wokół tego jest bardzo duży obszar, właśnie tych niuansów, w których te innowacje mają pomóc. Czy ten Europejski Zielony Ład ze swoimi ograniczeniami, pewnymi wskazówkami on też wytycza ten kierunek obecnej dyskusji wokół produkcji roślinnej? — pyta Karol Bujoczek.

— Myślę, że tak i tutaj jest duża rola instytutów naukowych, nauki, z którą ośrodki doradztwa rolniczego współpracują. Też pokazuje dość mocno, obecność na poletkach Uniwersytetu Przyrodniczego, wszystkich instytutów, związanych z produkcją roślinną. Nauka obecna, nauka poprzez instytut Łukasiewicza, z którym rozpoczęliśmy duży projekt unijny związany ze sztuczną inteligencją. To, co zawsze podkreślam, rolnictwo to tradycyjne, ono jest i będzie, ale coraz częściej jest wspomagane przez nowoczesne rozwiązania, po które to młode pokolenie rolników sięga i my dzięki tym kontaktom z nauką i firmami, które promuje rolnictwo precyzyjne, promujemy te wiedzę i będziemy te pomysły przekazywać. Rolnicy coraz częściej się do tego przekonują, chociażby do dronów — dodaje Jacek Sommerfeld. 

Ilu rolników korzysta już z platformy eDWIN? Więcej a naszym wywiadzie!

Dla rolników, którzy nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu, nic straconego. Do końca czerwca będzie możliwość odwiedzenia poletek demonstracyjnych!
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 23:37