StoryEditor

Ruszyły Krajowe Dni Pola 2023 w wielkopolskim Sielinku

Piękna, słoneczna pogoda w Wielkopolsce zapewniła frekwencję podczas inauguracji Krajowych Dni Pola 2023 w Sielinku k. Opalenicy. Na terenie Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i przylegających do niego poletek pokazowych pojawili się najważniejsi politycy rolni, przedstawiciele firm z branży agro, samorządowcy, pracownicy państwowych instytucji rolniczych i przede wszystkim rolnicy, bo to ich święto, co podkreślali niemal wszyscy oficjalni goście tej imprezy.
03.06.2023., 18:06h
Ponad 800 odmian roślin uprawnych, 18 hektarów terenu, setki zwierząt, najnowocześniejsze rozwiązania w rolnictwie, występy regionalnych zespołów, rękodzieło, degustacje oraz historyczny sprzęt rolniczy mogą zobaczyć wszyscy zwiedzający IV Krajowe Dni Pola w Sielinku organizowane w tym roku przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu

Podczas uroczystości otwarcia tej imprezy w sobotę 3 czerwca w Sielinku pojawiło się wielu zaproszonych gości. Wśród nich byli m. in. minister rolnictwa Robert Telus, unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski i wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Minister Telus chce silnego rolnictwo i rozwoju państwowego doradztwa


- Bez silnej polskiej gospodarki nie będzie silnego polskiego rolnictwa - tymi słowami minister rolnictwa Robert Telus rozpoczął swoje wystąpienie podczas uroczystości otwarcia Krajowych Dni Pola w Sielinku. Chwilę wcześniej odczytał okolicznościowy list o premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do organizatorów i uczestników tego wydarzenia.

- Ja chcę serdecznie pogratulować organizatorom rozmachu tej imprezy. To ważne wydarzenie dla instytucji rolniczych - są tutaj z nami dyrektorzy i prezesi, jest p. Wojewoda i jest p. Marszałek oraz rolnicy, bo to jest święto rolników, którzy tutaj mogą zdobyć wiedzę i doświadczenie. Moim marzeniem  od zawsze było aby ośrodki doradztwa rolniczego były tym miejscem gdzie razem z instytutami się wypracowuje wiedzę. Ja pamiętam te czasy, kiedy na wieś przychodził agronom, bo on przynosił wiedzę rolnikom. Ja chce żeby państwowi doradcy przynosili tę wiedzę techniczną i technologiczną, a nie doradcy prywatni. To jest rola doradztwa i to my jako rząd Prawa i Sprawiedliwości chcemy rozwijać i kultywować - mówił szef MRiRW.

10 mld złotych wsparcia dla polskiego rolnictwa


Dalej odniósł się do aktualnej sytuacji rynkowej, gospodarczej i politycznej.

- Za naszą wschodnią granicą jest wojna militarna, a tutaj i w Europie jest wojna gospodarcza i ekonomiczna. I trzeba w tym momencie wspierać polskiego rolnika. Rząd robi bardzo wiele w tym kierunku. Myślę, że takiej pomocy dla rolnika nie było nigdy - ponad 10 mld zł jest przeznaczone z budżetu krajowego na ten cel. Jest to historyczne i duże wsparcie, ale my nie robimy nic wielkiego. To powinien robić każdy odpowiedzialny rząd: wspierać rolników nie tylko wtedy gdy jest dobrze, nie tylko podczas świąt i uroczystości, ale wtedy gdy jest trudno i ciężko. I my wiemy, że tak powinno być i to robimy. Dopłaty do nawozów, dopłaty do zboża, dopłaty do paliwa - to naprawdę historyczne wsparcie - podkreślał minister Telus.Telus dziękuje Wojciechowskiemu: Staje Pan na wysokości zadania


Szef resortu rolnictwa dziękował tez unijnemu komisarzowi ds. rolnictwa Januszowi Wojciechowskiemu za jego zaangażowanie w pozyskiwaniu unijnego wsparcia dla polskich rolników.

- Komisarz Wojciechowski ostatnio jest krytykowany w kraju i zagranicą za swoje zaangażowanie dla Polski, za to że za bardzo dba o polskie sprawy. Ale Panie Komisarzu chciałem powiedzieć, żeby się Pan tym nie przejmował i żeby Pan dalej robił swoje. Chce Panu za to podziękować nie tylko jako minister rolnictwa, ale też jako rolnik, że staje Pan na wysokości zadania i walczy o polskich rolników i rolników krajów przyfrontowych. Jestem przekonany, że gdyby tego zaangażowania nie było, to tego wsparcia finansowego z UE by nie było - przekonywał Robert Telus.

Czy Komisja Europejska przedłuży zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy?


Szef MRiRW wyraził jednak swoje obawy odnośnie dalszych planów Komisji Europejskiej dotyczących importu produktów rolnych z Ukrainy.

- Obecny zakaz przywozu tych podstawowych produktów rolnych do Polski i krajów przyfrontowych obowiązuje do 5 czerwca. I bardzo mocno się obawiam, czy Unia Europejska podejmie odpowiednią decyzję. To jest sprawa nie tylko ważna na dziś, ta decyzja nie jest tylko odzwierciedleniem tego co będzie się działo w Polsce i krajach graniczących z Ukrainą, ale sprawa na przyszłość. To jest pytanie czy Unia Europejska będzie solidarna, czy też nie spełni swojej roli i zadania. Albo będą prawdziwe korytarze solidarnościowe albo UE nie zda egzaminu - przekonywał Robert Telus.Wojciechowski: W trudnych czasach polscy rolnicy zapewnili bezpieczeństwo żywnościowe w Polsce i UE

Unijny komisarz ds. rolnictwa w swoim wystąpieniu podkreślał rolę polskich rolników w całej unijnej gospodarce, dzięki czemu jesteśmy jednym z liderów eksportu.

- Wszystko to, co widzimy dziś w Sielinku pochodzi z pracy rolnika z pól i ziemi. Dlatego te dni pola są takie ważne i cieszę się, że możemy się spotkać na tym święcie w tych trudnych czasach. Najpierw był covid-19, pandemia, która nie tylko spowodowała śmierć i choroby ludzi, ale także wstrząsnęła gospodarką. Pierwszy raz od I wojny światowej mieliśmy taki kryzys, bo wówczas była epidemia hiszpanki. A woja w Ukrainie to sytuacja kryzysowa, z którą się mierzymy pierwszy raz od czasów II wojny światowej. Bo to nie tylko zagrożenie militarne, ale i żywnościowe. Wiemy, że Rosja i w przeszłości i teraz używa żywności jako broni i korzysta z tego. Te trudności, które przeżywamy z tą wojną się wiążą. Rolnictwo jest tą dziedziną gospodarki, która bardziej niż inne jest związana polityką europejską. Polscy rolnicy są nie tylko na wspólnym rynku europejskim, ale podlegają też Wspólnej Polityce Rolnej. Ta polityka rolna czasem rodzi wiele dyskusji i budzi kontrowersje. Rolnicy, którzy już złożyli nowe wnioski o dopłaty na 2023 rok już to wiedzą. Ale trzeba pamiętać, że od początku członkostwa w UE Polska otrzymała już 75 mld euro i że na najbliższe 5 lat jest przygotowana w KPS kwota 25 mld euro. To będzie bardzo istotna pomoc i myślę, że duży jest w tym udział unijnej pomocy. Ale to jest też efekt pracy rolników, że Polska jest trzecim co do wielkości eksporterem żywności w UE zarówno na rynku wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Ale najważniejsze jest to, że w tych trudnych czasach polscy rolnicy zapewnili bezpieczeństwo żywnościowe w naszym kraju i w całej UE. I za to chciałem serdecznie podziękować - podkreślał Janusz Wojciechowski.

Obu przedmówcom za obecność w Sielinku podziękował organizator Krajowych Dni Pola - dyrektor WODR w Poznaniu Jacek Sommerfeld. Dziękował też sponsorom i partnerom za wsparcie finansowe, które pozwoliła zorganizować tak dużą imprezę z wielkim rozmachem.Po oficjalnym otwarciu minister Telus, wiceminister Bartosik oraz komisarz Wojciechowski udali się na briefing prasowy na poletkach pokazowych a następnie zwiedzali cały teren wystawowy.Szczegółowa relacja z całej imprezy już niebawem.

CZYTAJ TAKŻE: Wystawa Bydła Mlecznego i Mięsnego w Sielinku. Kto zdobył superczempiona w 2023 r.?
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 00:39