StoryEditor

Inflacja nadal wysoka - drożyzna w sklepach daje się we znaki

Aż o 26,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. podrożały zakupy w sklepach detalicznych – wynika z cyklicznego raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych”, autorstwa UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych. Raport powstał na podstawie porównania 32 tys. cen detalicznych z prawie 41 tys. sklepów należących do 64 sieci handlowych.
15.12.2022., 11:12h

Produkty tłuszczowe podrożały najbardziej

Spośród dwunastu przeanalizowanych kategorii, w październiku rdr. średnio najmocniej – podobnie jak przed miesiącem – podrożały produkty tłuszczowe – o 48,8 proc.. Na podwyżki w tej grupy artykułów wpływ miały przede wszystkim wzrosty cen oleju (o 53,6 proc.), margaryny (51 proc.) czy masła (41,8 proc.).

W tym niechlubnym rankingu drożyzny na drugim miejscu uplasowały się produkty sypkie – 37,3 proc. rdr. Najmocniej poszybował cukier – o 50,4 proc.. Kolejne miejsca zajmują: mąka – 40,7 proc., makaron – 37,8 proc. i ryż – 20,2 proc.. Wysokie miejsce w rankingu zajmuje nabiał – 30 proc. (mleko – 41,4 proc., ser biały – 35,3 proc., ser żółty – 35,2 proc.). Warto też wspomnieć o napojach (14,8 proc.) oraz pieczywie (21,7 proc.).

NBP: Za wysokie ceny w sklepach odpowiadają wysokie ceny surowców

Jak czytamy w listopadowym „Raporcie o inflacji” autorstwa Narodowego Banku Polskiego, w ostatnich miesiącach w Polsce – podobnie jak w wielu innych gospodarkach na świecie – inflacja cen towarów i usług konsumpcyjnych kształtowała się na wysokim poziomie. We wrześniu 2022 r. inflacja CPI wzrosła do 17,2% r/r (wobec 13,9% r/r w maju br.).

– Wzrost inflacji w ostatnich miesiącach wynikał w znacznym stopniu ze stopniowego przekładania się wysokich cen surowców, związanych głównie z rosyjską agresją zbrojną przeciw Ukrainie, na ceny dóbr konsumpcyjnych. Wysokie ceny surowców znalazły odzwierciedlenie we wzroście cen żywności i energii. Jednocześnie zwiększały one także koszty funkcjonowania przedsiębiorstw, co – w warunkach nadal relatywnie wysokiego popytu – skłaniało firmy do podnoszenia cen dóbr konsumpcyjnych i przyczyniało się do zwiększenia inflacji bazowej. Inflacja bazowa była także podwyższana przez efekty utrzymujących się – pomimo ich stopniowego łagodzenia – zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw. Jednocześnie w dalszym ciągu ograniczająco na dynamikę CPI oddziaływała Tarcza Antyinflacyjna – tłumaczą autorzy raportu.

Wg NBP, inflacja cen żywności i napojów bezalkoholowych wzrosła do 19,3% r/r we wrześniu 2022 r. (wobec 13,5% r/r w maju br.). 

– Szybszy wzrost cen żywności wynikał z przekładania się silnej presji kosztowej – związanej z wyższymi cenami surowców rolnych na rynkach światowych oraz wzrostem kosztów produkcji, w tym m.in. kosztów energii i nawozów – na ceny dóbr finalnych. 
źródło: Interia.pl, „Raport o inflacji”, NBP, listopad 2022
fot.: Envato Elements
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 14:15