StoryEditor

IV Krajowe Dni Pola już w czerwcu! Co czeka na rolników w tym roku?

Wystawa zwierząt hodowlanych, poletka demonstracyjne, innowacje i nauka w praktyce, to jedne z atrakcji podczas już IV Krajowych Dni Pola, organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Sprawdź, kiedy się odbędą!
16.05.2023., 13:05h
18 hektarów terenu, 600 odmian roślin uprawnych, setki zwierząt, a także najnowocześniejsze rozwiązania w rolnictwie, to wszystko czeka na odwiedzających Krajowe Dni Pola, które odbędą się w dniach od 3 do 5 czerwca w Sielinku, koło Opalenicy.

– Krajowe Dni Pola będą największym wydarzeniem w historii organizowanym przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Jesteśmy szczęśliwi, że ta impreza będzie mogła odbyć się w Sielinku i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie – mówi Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

– Wielkopolska od dziesięcioleci kojarzy się ze stosowaniem innowacyjnych rozwiązań w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Chcemy podczas naszego wydarzenia kontynuować ten przekaz - dodaje Michał Sosiński, komisarz Krajowych Dni Pola w Sielinku.
Główne atrakcje podczas Krajowych Dni Pola zapowiedziane są na sobotę oraz niedzielę, natomiast oficjalne otwarcie wydarzenia będzie miało miejsce w sobotę 3 czerwca.

Strefy tematyczne podczas Krajowych Dni Pola

Na miejscu teren został podzielony na kilka stref poświęconych różnej tematyce:
  • Strefa poletek demonstracyjnych, czyli aż 600 odmian roślin uprawnych, o które dbają specjaliści WODR. W tej strefie będzie można zaznajomić się podczas pokazu z działaniem N-Testera, zautomatyzowanym pobieraniem prób glebowych, czy pielnikiem w kukurydzy.
– Przy poletkach demonstracyjnych będą znajdowały się zarówno stoiska Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, partnerów wydarzenia oraz firm nasiennych – mówi Łukasz Kuleczka, specjalista do spraw produkcji roślinnej, który odpowiada za przygotowanie poletek.

  • Strefa Innowacje i Nauka Praktyce, pod hasłem „Rolnictwo Innowacyjne”. Znajdą się tutaj stoiska różnorodnych firm i instytucji, które zajmują się wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie. Tutaj także, będzie możliwość uczestniczenia w wykładach, debatach, a także pokazach z zakresu rolnictwa precyzyjnego.

– Nowoczesne rozwiązania już od jakiegoś czasu odważnie wkraczają do polskiego rolnictwa i są coraz chętniej wykorzystywane przez rolników. Jako WODR, promujemy nowatorskie technologie oraz zachęcamy rolników, by odważnie z nich korzystali. Dlatego też rolnictwo innowacyjne jest tematem przewodnim tego wydarzenia – mówi Jacek Sommerfeld.

  • Strefa Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, z najpiękniejszymi okazami bydła mlecznego, mięsnego, owiec, drobiu, królików, a także koni. Zostaną także wyłonione czempiony i superczempiony.

– Oprócz tych gatunków zwierząt, pojawią się inne, mniej spotykane, ale tutaj nie póki co nie chcę zdradzać szczegółów, po prostu trzeba przyjechać i zobaczyć na własne oczy – mówi Wioleta Barczak, koordynator strefy wystawy zwierząt.

  • Strefa Rozwoju Obszarów Wiejskich, z występami regionalnych zespołów muzycznych, a także z możliwością uczestniczenia w warsztatach z tworzenia biżuterii, nauka tkania na krosnach, możliwość samodzielnego wyrobu masła, młócenia zboża cepami, tworzenia świeczek pszczelich czy warsztat wyplatania koszyków z wikliny.

– Zależy nam na tym, by Krajowe Dni Pola były nie tylko świętem rolników, ale wydarzeniem, w którym każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie – mówi dyrektor Jacek Sommerfeld. Tuż obok strefy Rozwoju Obszarów Wiejskich znajdzie się również ekspozycja historycznego sprzętu rolniczego, którą przygotuje Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

  • Strefa Ogrodnictwa, tutaj czołowe firmy zaprezentują ofertę najnowszych środków do produkcji i technologii szeroko rozumianego ogrodnictwa.
– Ogrodnictwo nazywane jest awangardą rolnictwa. Określa się tak choćby ze względu na bardzo złożone i zaawansowane technologicznie rozwiązania – mówi Stanisław Zabarski, koordynator strefy ogrodnictwa. Tuż obok strefy ogrodnictwa znajdzie się również tradycyjny kiermasz ogrodniczy.

  • Strefa Energii dla Rolnictwa, będzie można tutaj zaczerpnąć wiedzy z tematyki odnawialnych źródeł energii, biogazu czy z zakresu zielonego wodoru. Zostaną także zaprezentowane rozwiązania w zakresie pomp ciepła, magazynów energii oraz energooszczędnej technologii.
  • Strefa Wielkopolskich Targów Rolniczych, to nowoczesny sprzęt rolniczy i stosika firm związanych z rolnictwem oraz wszystkich wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
  • Instytuty i Ośrodki Doradztwa Rolniczego, tutaj zwiedzający będą mogli zapoznać się z działalnością instytutów związanych z rolnictwem oraz wszystkich wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
  • Fyrtel Samorządowy i Aleja Pszczelarska, to nowość na Krajowych Dniach Pola,
– To miejsce, w którym samorządy z okolic Sielinka będą mogły zaprezentować wszystko, co najlepsze na ich terenie. Będzie można tam również zapoznać się z ofertą turystyczną Wielkopolski – opowiada dyrektor Sommerfeld.

Na Alei Pszczelarskiej, będzie można zobaczyć, jak wyglądały kiedyś ule i jak prezentuje się profesjonalny strój pszczelarza.

Dzień Młodego Rolnika – dla uczniów rolniczych szkół średnich

W poniedziałek 5 czerwca, podczas trzeciego dnia Krajowych Dni Pola, odbędzie się Dzień Młodego Rolnika. Będzie to dzień poświęcony uczniom, którzy do Sielinka przyjadą z całej Polski. Czekają na nich lekcje polowe z różnych dziedzin rolnictwa.

– Uczniowie są przyszłością polskiego rolnictwa, dlatego zależy nam na tym, by mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami, które mogą być wykorzystywane w gospodarstwach – mówi dyrektor Jacek Sommerfeld.

Jakie jeszcze atrakcje?

1 i 2 czerwca odbędą się konferencję oraz pokazy na poletkach demonstracyjnych Instytutu Ochrony Roślin w Winnej Górze, oraz Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.

Patroni Krajowych Dni Pola

IV Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Patronami medialnymi Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 są: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Emaus, Głos Wielkopolski, portale NaszeMiasto.pl, Wieści Rolnicze, Top Agrar, Agro Profil, Wiadomości Rolnicze Polska, Poradnik Gospodarski, wydawnictwo APRA, portal Farmer.pl, portal Gospodarz.pl.
Głównymi partnerami naukowymi Krajowych Dni Pola są: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.
Ponadto, Krajowe Dni Pola będą także jednym z elementów obchodów 100-lecia państwowego doradztwa rolniczego w Polsce, które przypada w 2023 roku.


Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 10:44