StoryEditor

Jutro wielki protest rolników w Warszawie

Już jutro w Warszawie odbędzie się kolejny protest rolników przeciwko procedowanej w Senacie ustawie o ochronie zwierząt. Weźmie w nim udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Wprowadzenie żółtej strefy w całym kraju nie zmieniło planów organizatorów – zgłosili w tym dniu kilkadziesiąt zgromadzeń, więc protest odbędzie się zgodnie z przepisami covidowymi.
12.10.2020., 12:10h
W tej chwili w całej Polsce trwają przygotowania do jutrzejszego protestu. Organizatorzy nadal prowadzą zapisy, ale już wiadomo, że ilość osób, która jutro zamanifestuje swoje niezadowolenie będzie rekordowa. Do stolicy ma przyjechać kilkadziesiąt tysięcy rolników!

- Mobilizacja w całym kraju jest ogromna! Jesteśmy mile zaskoczeni tak dużym odzewem ludzi, więc szacujemy, że będzie kilkadziesiąt tysięcy protestujących. Większość z nich przyjedzie autokarami – mówi w rozmowie z nami Piotr Kołodziejczak, jeden z organizatorów jutrzejszej manifestacji.

Start z Placu Zawiszy


Protest pod hasłem „Obronimy polską wieś” rozpocznie się o godz. 10.00 na Placu Artura Zawiszy. Stąd uczestnicy wyruszą Alejami Jerozolimskimi pod ministerstwo rolnictwa na ulicę Wspólną, a następnie pod budynek Sejmu i Senatu na ulicę Wiejską. W Senacie tego dnia odbędzie się głosowanie nad ustawą.

NIE dla Piątki Kaczyńskiego


Rolnicy domagają się natychmiastowego zaprzestania prac nad ustawą o ochronie zwierząt, dymisji ministra rolnictwa Grzegorza Pudy oraz przeprosin od Jarosława Kaczyńskiego. 

- Ta spirala nienawiści została wywołana za jego sprawą, tej pogardy i kubłów pomyj, jakie spadły na polskich rolników w ostatnich miesiącach – mówił w ubiegłym tygodniu Marek Miśko, rzecznik komitetu protestacyjnego rolników.

- Nie ma naszej zgody na procedowanie szkodliwych ustaw! Jakiekolwiek prace nad piątką dla zwierząt powinny zostać przerwane i porzucone. To dopiero początek wprowadzania szkodliwych dla rolników zmian, które nie mają nic wspólnego z obroną zwierząt – czytamy na profilu facebookowym AgroUnii, która jest jednym z filarów komitetu protestacyjnego.

Strefa żółta nie pokrzyżuje planów


Wprowadzona w sobotę na terenie całego kraju w związku z pandemią koronawirusa żółta strefa nie zmieniła planów protestacyjnych. Jak wyjaśnił nam Piotr Kołodziejczak, do urzędu miasta zgłoszono nie jeden protest, a kilkadziesiąt różnych zgromadzeń. W ten sposób przepisy mówiące o dystansie między uczestnikami nie zostaną złamane.

- W tym obszarze działamy zgodnie z przepisami. Oczywiście każdy uczestnik będzie musiał mieć maseczkę – dodaje Kołodziejczak.

„Szykujcie ciepłe kurtki buty”


Planów nie pokrzyżuje rolnikom także pogoda, bo jak mówią deszcz im nie straszny. A na jutro meteorolodzy nie mają optymistycznych wiadomości – będzie zimno i deszczowo. W Warszawie ma padać praktycznie cały dzień. Dlatego organizatorzy apelują o ciepłe ubranie się.

- Zabierzcie do Warszawy ciepłe kurki i buty na grubej podeszwie – mówił dziś przed południem Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.

Zapraszamy na live z protestu!


Jutro na Placu Zawiszy pojawią się oczywiście nasi reporterzy, którzy specjalnie dla Was będą relacjonować na bieżąco przebieg protestu. Tych, którzy nie pojadą do Warszawy zapraszamy już od rana na nasz profil Facebookowy, gdzie odbędzie się transmisja na żywo!  


Do tej pory w Warszawie odbyły się już dwie manifestacje rolników przeciwko tej ustawie (16 września - relacja 
TUTAJ i 30 września - relacja TUTAJ), a 7 października w całej Polsce zablokowali prawie 150 dróg lokalnych - pisaliśmy o tym TUTAJ.

ksz
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 11:56