Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Koniec z polskim karpiem? Protest pod ministerstwem

16.03.2017

Drukuj

Koniec z polskim karpiem? Protest pod ministerstwem

Artykuł dostępny

Kilkudziesięciu rybaków zebrało się dzisiaj przed warszawską siedzibą ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W rozdawanych przechodniom ulotkach napisano, że przyczyną demonstracji jest „stanowczy sprzeciw wobec prób odebrania rybakom stawowym uzgodnionych wcześniej rekompensat wodno-środowiskowych”.

r e k l a m aZdaniem rybaków grozi to:

  • degradacją polskich, ekologicznych hodowli stanowych,
  • zamianą polskich ryb słodkowodnych na zagranicznego łososia i pangę,
  • koniec tradycji wigilijnego karpia
„Dzisiaj zabierają pieniądze rybakom, jutro Wam” - napisali w ulotce rybacy.

Przeciwko decyzji ministra gospodarki morskiej już na początku marca zaprotestowała również Krajowa Rada Izb Rolniczych. Samorząd rolniczy wyraził swoje zaniepokojenie wobec planów pozbawienia hodowców ryb karpiowatych rekompensat wodno-środowiskowych. Tymczasem resort gospodarki morskiej myśli w o realokacji aż 92 mln euro!

„Wiemy, że stawy czekają na wiosenne obsady, ale wiemy też, że bez rekompensat wodno-środowiskowych pomagającym nam utrzymać wodną przyrodę, wiele z naszych gospodarstw upadnie. Solidarność z najsłabszymi jest dzisiaj powinnością całej branży, dlatego też stawmy się gremialnie wraz z rodzinami i przyjaciółmi  na słuszny protest. Nie dajmy się!  Nie jesteśmy bezwolnym planktonem!” – napisał Sławomir Litwin przewodniczący Rybackiego Sztabu Kryzysowego.

Polska jest krajem o największej produkcji karpia w Unii Europejskiej. W 2015 r. produkcja była na poziomie 17,7 tys. ton. Inne kraje przodujące w produkcji ryb karpiowatych takie jak Czechy, Niemcy, Węgry są nieustająco wspierani przez swoje rządy.

Odebranie rekompensat Polskim hodowcom doprowadzi do zachwiania konkurencyjności polskiego karpia na rynku europejskim i doprowadzi do spadku rentowności produkcji karpia i upadku polskich hodowców. 70% polskich gospodarstw stawowych funkcjonuje na terenach dzierżawionych od ANR, w dużym stopniu na terenach NATURA 2000, gdzie prowadzą zrównoważoną środowiskowo gospodarkę rybacką z wszelkimi ograniczeniami narzuconymi odgórnie.  wk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Wszystkie wojny Ameryki

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii