Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

KOWR z pomocą dla najuboższych

Obrazek

Prawie 70 tys. ton żywności rozda wraz z organizacjami charytatywnymi Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa najbiedniejszym Polakom. W tym roku wartość pomocy sięgnie 400 mln zł. Mleczarze apelują, aby do programu szybko włączyć unijne zapasy mleka w proszku.

wk4 marca 2018, 12:52
Podczas konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki poinformował, że na program pomocy dla najuboższych w latach 2014-2020 przeznaczonych jest 2 mld zł. Większość funduszy wykłada Unia Europejska, a rząd dokłada 15% budżetu.
- Z roku na rok suma udzielanej pomocy jest coraz wyższa. Zbliżamy się do kwoty 400 mln zł rocznie – powiedział wiceminister Bogucki. 

Pomoc trafia do 1,3 mln potrzebujących w Polsce. Warunkiem jej uzyskania są niskie dochody. Pomoc mogą uzyskać osoby lub rodziny znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji i uzyskujące dochód nieprzekraczający 1268 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej lub 1028 zł w przypadku osoby w rodzinie.
- W przeliczeniu na jednego potrzebującego taka roczna paczka to jest 50 kg. Jest ona zróżnicowana. W jej skład wchodzi obecnie ponad 20 różnego rodzaju produktów – mówi Bogucki. - Cały czas w Polsce żyją ludzie, których nie stać na to, aby kupić podstawowe produkty żywnościowe. Tego rodzaju pomoc jest bardzo potrzeba – przekonywał Witold Strobel, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

KOWR pomaga najuboższym przy pomocy organizacji partnerskich takich jak: Caritas, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Polski Czerwony Krzyż oraz Banki Żywności.
- Te 69 tys. ton żywności, które w tym roku przekażemy za pośrednictwem organizacji partnerskich, to jest 2791 tirów i gdyby stały jeden za drugim to byłoby to 53 km – dodał W. Strobel.  

Oczekiwania przemysłu spożywczego

Program jest także duża szansą dla przemysłu spożywczego. Polskie firmy w ramach przetargów mogą się zgłaszać do udziału do produkcji żywności dla najuboższych. Firmy mleczarskie zwracają jednak uwagę, że w ramach programu pomocy dla najuboższych powinna zostać wprowadzona jedna zasadnicza zmiana. W Unii Europejskiej w wyniku interwencji przeprowadzanych przez Brukselę znajdują się teraz ogromne nadwyżki mleka w proszku, które zdaniem mleczarzy „psują rynek”. Ich zdaniem powinny być one skierowane przez Komisję Europejską na nieodpłatna pomoc dla najuboższych. Unijne zapasy odtłuszczonego mleka w proszku, zostały zgromadzone w latach 2015 i 2016 podczas kryzysu mleczarskiego i są dzisiaj na rekordowym poziomie. 

wk


1 z 2
Konferencja prasowa nt. Realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa

Konferencja prasowa nt. Realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa

2 z 2
Od lewej dyrektor KOWR Witold Strobel i wiceminister Jacek Bogucki

Od lewej dyrektor KOWR Witold Strobel i wiceminister Jacek Bogucki

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)