StoryEditor

Krajowa Rada Izb Rolniczych członkiem Cogeca

Podczas ostatniego Prezydium Cogeca Krajowa Rada Izb Rolniczych została przyjęta w poczet organizacji członkowskich. Jakie postulaty pojawiły się na spotkaniu?
01.03.2018., 11:03h
W ubiegłym tygodniu w siedzibie Copa-Cogeca odbyło się posiedzenie prezydiów organizacji, w którym wzięli także udział Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR oraz Katarzyna Szczepaniak, dyrektor biura KRIR. W czasie spotkania KRIR została przyjęta w poczet organizacji członkowskich Cogeca (Generalny Komitet Spóldzielni Rolniczych Unii Europejskiej), która skupia europejskie spółdzielnie i organizacje rolnicze.

Prezes KRIR mówił między innymi o potrzebie i gotowości współpracy z organizacjami spółdzielczymi z innych krajów, działaniach na rzecz spółdzielni i spółdzielczości w Polsce oraz w Unii. Dla działania spółdzielni konieczne jest także odpowiednie doradztwo i miejsce w łańcuchu dostaw żywności.

W posiedzeniu prezydium Copa-Cogeca wziął także udział komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Vytenis Andriukaitis. Zebrani rozmawiali o afrykańskim pomorze świń, zdrowiu i bezpieczeństwie żywności w handlu i zdrowiu zwierząt, a także o marnowaniu żywności. Komisarz podkreślił, że dla Komisji Europejski likwidacja ASF i ochrona branży wieprzowej jest priorytetem.

Andriukaitis mówił także o rozwiązaniach w sprawie pestycydów. Jak zapewniał, KE w swoich rozporządzeniach dotyczących ochrony roślin polega na analizach i informacjach naukowych. Nie będzie nie podwójnych norm jakości i standardów odnośnie glifosatu i neonikotynoidów. Pod uwagę będą brane tylko badania i analizy wykonane przez EFSA.

Komisarz zapewnił, że towary z Ameryki Południowej w ramach porozumienia z Mercosurem nie będą mogły wjechać do Europy, jeśli nie spełnią rygorystycznych norm, obowiązujących unijnych rolników.

Wspólna Polityka Rolna


Zgromadzeni zgodzili się, że WPR powinna być uproszczona. Uczestnicy uznali, że mowy model jest skomplikowany, a część środowiskowa polityki będzie się wiązała z ograniczeniami dla rolników.

Według prezesa KRIR, budżet dla przyszłej WPR jest obecnie najważniejszą sprawą i nie powinien być mniejszy niż aktualny. Jak mówił Szmulewicz, należy zastanowić się nad możliwością zwiększenia wkładu krajów członkowskich na rzecz budżetu unijnego. Powinno się zwiększyć wagę mechanizmów rynkowych i zabezpieczeń dla rolników przed ryzykiem, w tym również ASF.

Cyfryzacja rolnictwa


Alina Ujupan z gabinetu komisarz Gabriel prezentowała temat cyfryzacji i infrastruktury łączy szerokopasmowych. Młodzi rolnicy z organizacji CEJA wypowiedzieli się na temat dostępności internetu szerokopasmowego na wsi. Domagają się takiego dostępu oraz ochrony danych. Jednym z postulatów organizacji rolniczych jest też uproszczenie procedur inwestycji w infrastrukturę.

Przedstawiciele Copa-Cogeca rozmawiali również na temat m.in. Brexitu, pozycji w łańcuchu żywnościowym, zmianach klimatycznych oraz ramowego planu w zakresie badań i innowacji.

al. na podst. KRIR
fot. Twitter/Copa-Cogeca
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 20:55