Ministrowie Trójkąta Weimarskiego podpisali wspólną deklarację reformy WPR

Ministrowie rolnictwa Polski, Niemiec i Francji podpisali wspólną deklarację dotycząca reformy Wspólnej Polityki Rolnej oraz potrzeby zapewnienia odpowiednio wysokiego budżetu na rolnictwo, które w większym stopniu ma teraz przeciwdziałać zmianom klimatu. Ważnym tematem rozmów był też zbliżający się Brexit, który można oznaczać spore kłopoty dla polskich eksporterów żywności oraz rolników.
- W większości spraw mamy podobną wizję. Jesteśmy przekonani, że rolnictwo jest ważnym działem gospodarki europejskiej, że rolą rolników europejskich jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego starego kontynentu - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Zdaniem ministrów rolnictwa Polski, Niemiec i Francji europejscy rolnicy działają w sytuacji coraz większego otwarcia na międzynarodowe rynki, co jest efektem postępującej liberalizacji handlu międzynarodowego. Tymczasem ich zdaniem do Europy powinny być wpuszczane tylko te towary rolne, które są wyprodukowane zgodnie z normami, które obowiązują polskich rolników.
Ministrowie przyznali, że Wspólna Polityka Rolna powinna w coraz większym stopniu przyczyniać się do walki ze zmianami klimatu. Ale jednocześnie za realizacją tych celów powinny iść rekompensaty dla farmerów. Dlatego przyszły budżet na rolnictwo w kolejnej unijnej perspektywie powinien być odpowiednio wysoki.
Podobne zdanie wyraził polski minister. - Podzielamy zdanie, że dla tych wszystkich nowych wyzwań, które stoją przed rolnictwem europejskim, potrzebny jest duży i stabilny budżet przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Bo trudno sobie wyobrazić realizację nowych, ambitnych zadań stawianych przed rolnictwem europejskim, związanych z klimatem, bioróżnorodnością i zrównoważeniem rolnictwa jeżeli będziemy mieli ograniczone środki - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.
Ministrowie Trójkąta Weimarskiego wyrazili również zaniepokojenie zbliżającym się wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Kraje UE wyraziły chęć osiągnięcia porozumienia w tej sprawie ale jednocześnie stwierdziły, że są przygotowane na twardy Brexit. Ten będzie oznaczał duże trudności w eksporcie towarów rolno-spożywczych na Wysypy Brytyjskie. Dlatego trzy państwa przyjęły pozytywnie informacje Komisji Europejskiej o możliwości stosowania nadzwyczajnych środków zarządzania kryzysowego oraz zaapelowały do Brukseli o szybką reakcję na wypadek występowania zakłóceń na rynku. wk