Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nieprawidłowości w resorcie rolnictwa? Opozycja domaga się wyjaśnień!

Obrazek

Posłowie opozycji apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o prześwietlenie niektórych działań ministerstwa rolnictwa w związku z dymisją wiceministra Tadeusza Romańczuka. O sprawie zostało poinformowane również Centralne Biuro Antykorupcyjne. W tle upadłe zakłady mięsne Netter, firma Eskimos oraz ogromne pieniądze i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

wk9 sierpnia 2019, 11:19

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej posłowie Platformy Obywatelskiej zadali pod adresem premiera Mateusza Morawieckiego wiele pytań dotyczących nagłej dymisji wiceministra Tadeusza Romańczuka, którą szef rządu przyjął 24 lipca. Parlamentarzyści powiedzieli, że do ich biur poselskich zgłasza się coraz więcej osób, które informują o braku nadzoru nad majątkiem państwowym oraz marnotrawieniu publicznych środków z naruszeniem istniejących przepisów, które zamiast wspierać rolników są przeznaczane na budowę oligarchicznych układów z udziałem lub pod patronatem urzędników państwowych.

W rozdanych dziennikarzom materiałach zadano wiele pytań dotyczących m.in. zakładów mięsnych Netter. Pytania prezentujemy w całości poniżej:

  • Czy dymisja senatora Tadeusza Romańczuka jest związana z udziałem byłego już wiceministra w próbie zakupu upadłych Zakładów Mięsnych NETTER przez spółkę Polskie Domy Towarowe z wykorzystaniem publicznych środków finansowych pochodzących z budżetu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) w kwocie 70 milionów złotych?
  • Czy Pan Premier był informowany przez Pana Ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego, że nabywcą udziałów zakładów NETTER ma być spółka założona przez mleczarnię BIELMLEK, której prezesem był (i od 31 lipca 2019 r. znów jest) były wiceminister Tadeusz Romańczuk?
  • Czy Pan Premier wiedział, że na czele spółki Polskie Domy Towarowe, gdzie miały trafić publiczne pieniądze, stoi bliski współpracownik byłego wiceministra Karol Tylenda? (W przeszłości Karol Tylenda pełnił wiele funkcji urzędniczych. W 2016 r. jako wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych odpowiadał za przebieg i organizację Aukcji Pride of Poland, podczas której dwukrotnie licytowano tę samą klacz oraz „licytowano ze ścianą”, czym do dzisiaj zajmują się organy ścigania. Po tym wydarzeniu Karol Tylenda podał się do dymisji i  zniknął z administracji publicznej, ale nie z otoczenia Pana Senatora).
  • Czy Pan Minister Jan Krzysztof Ardanowski uprzedził Pana Premiera, że spółka Polskie Domy Towarowe za 70 milionów złotych, pochodzące z publicznych środków, planuje inwestować w prywatny interes w postaci zakupu trzody chlewnej?
  • Czy Pan Premier wiedział, że w celu zapewnienia finansowania spółce Polskie Domy Towarowe w końcu 2018 r., Minister Jan Krzysztof Ardanowski doprowadził do zmiany planu finansowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, tak aby 70 mln zł mogło legalnie trafić do prywatnej firmy (są na to dowody w postaci pisemnych dyspozycji Pana Ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego)?


A co z Eskimosem?

Kolejna poruszona przez posłów sprawa dotyczyła funkcjonowania firmy Eskimos.
- W liście do premiera Morawieckiego poruszamy sprawę prywatnej spółki Eskimos, która otrzymała zlecenie bez przetargu na interwencyjny skup jabłek w wysokości 500 tys. ton, żądamy wyjaśnienia ze strony pana premiera - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie poseł Platformy Obywatelskiej Kazimierz Plocke.
  
Tu lista pytań do szefa rządu jest również bardzo długa.

  • Czy Pan Premier wiedział, że prywatna spółka Eskimos wybrana była do przeprowadzenia państwowego interwencyjnego skupu bez żadnego przetargu?
  • Czy Pan Minister Jan Krzysztof Ardanowski informował Pana Premiera, że gwarancją na kredyt dla Eskimosa są pieniądze rolników pochodzące z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa?
  • Czy Pan Premier wie, że 15 lipca br. minął termin spłaty 80 mln zł kredytu, który gwarantował KOWR? (Biorąc pod uwagę wcześniejsze doświadczenie zawodowe Pana Premiera, z pewnością zdaje Pan sobie doskonale sprawę, że za spółkę Eskimos będzie musiał spłacić kredyt bankowy KOWR, korzystając ze środków należących do Skarbu Państwa).
  • Czy Pan Minister Jan Krzysztof Ardanowski poinformował Pana Premiera, że z magazynów zniknął destylat wyprodukowany z feralnych jabłek o wartości 20 mln zł (na który jakimś cudem nie ustanowiono depozytu, więc firma Eskimos mogła go sprzedać)? 
  • Czy Pan Premier wie, że osoby ze ścisłego kierownictwa KOWR  (dyrektor generalny, zastępca dyrektora generalnego, dyrektor zespołu prawnego i finansowego), które nie zgodziły się na przeprowadzenie tej operacji, według scenariusza Ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego, stracili swoje stanowiska?-  Przypominamy, że kiedy głośno było o interwencyjnym skupie jabłek, który był pomysłem autorskim Jana Krzysztofa Ardanowskiego, zgłosiliśmy tą bulwersującą sprawę do Centralnego Biura Antykorupcyjnego i do dziś nie otrzymaliśmy wyjaśnień. Dlatego ponownie składamy zgłoszenie - powiedziała Dorota Niedziela z PO.

Na pytanie czy w powyższych sprawach Platforma złożyła zawiadomienia do prokuratury posłowie odpowiedzieli, że nie insynuują, że popełniono zostało przestępstwo, ale muszą zadawać pytania publicznie. Odpowiedzi na dotychczasowe pytania zadawane na komisjach sejmowych lub poprzez interpelacje poselskie są niewystarczające. Stąd konferencja prasowa oraz listy do premiera i szefa CBA. wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)