StoryEditor

Pierwsza tura uczniów już po stażu w gospodarstwach za naszą zachodnią granicą

6 lutego br. w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach odbyło się seminarium podsumowujące zakończenie zagranicznego stażu zawodowego przez pierwszą – siedemnastoosobową – grupę uczniów szkół rolniczych.
21.02.2024., 13:41h

W sumie 17 uczniów z kilku szkół rolniczych wzięło udział w 3–miesięcznym stażu za naszą zachodnią granicą. Młodzi po przyjeździe do Niemiec przez kilka dni szkolili się w Niemieckim Ośrodku Szkoleniowym dla Techniki Rolniczej Deula w Nienburgu ­– mieli zajęcia z obsługi maszyn rolniczych, bezpieczeństwa i higieny pracy, produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz zajęcia z języka niemieckiego.

Następnie zostali przewiezieni do gospodarstw szkoleniowych, gdzie zarówno mieszkali i odbywali szkolenie praktyczne bezpośrednio przy produkcji rolnej. Poza tym w ramach przygotowania zawodowego i kulturowego wzięli udział w grupowych wyjazdach do fabryki maszyn rolniczych Claas w Harsewinkel oraz parku rozrywki w miejscowości Soltau. Wszystko działo się między 3 lipca a 29 września 2023 roku.

Podczas seminarium zorganizowanego 6 lutego br. w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach sami uczestnicy stażu mówili o swoich wrażeniach.

– Jesteśmy zadowoleni choć nie zawsze było łatwo – mówili uczniowie, zachęcając jednocześnie innych do wzięcia udziału w kolejnym projekcie. Tym samym kolejna tura uczestników wyjeżdża już w czerwcu 2024 roku.    

Seminarium było również okazją do wręczenia praktykantom certyfikatów potwierdzających odbycie stażu zawodowego, wystawionych przez partnera niemieckiego -  Szkołę Deula w NIenburgu i Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu oraz dyplomów ukończenia stażu zawodowego wystawionych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą w Poznaniu i Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu.                                                           

Projekt pod nazwą „Staż zawodowy uczniów polskich szkół rolniczych w Niemczech” jest realizowany na zasadach Programu Erasmus+ i został dofinansowany ze środków nowego programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS), którego realizacja przewidziana jest na lata 2021-2027. Beneficjentem projektu jest Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu, a partnerem Niemiecki Ośrodek Szkoleniowy dla Techniki Rolniczej Deula w Nienburgu.

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 13:33