StoryEditor

Pogłowie dzików spadło – jakie PZŁ ma na to dowody?

  Więcej polowań i mniej pozyskanych dzików. Myśliwi twierdzą, że to dowód na skuteczność ich działań oraz spadek pogłowia dzików. Zdaniem Polskiego Związku Łowieckiego ten sukces był możliwy dzięki zniesieniu okresu ochronnego na polowania na te zwierzęta oraz dopuszczeniu do stosowania przez myśliwych termowizyjnych i noktowizyjnych urządzeń celowniczych.
03.08.2022., 12:08h

Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń został stwierdzony w Polsce w lutym 2014 r. w powiecie sokólskim, w województwie podlaskim. Od tego czasu zasięg występowania choroby się powiększył, obejmując swoim zasięgiem większą część terytorium Polski. Województwo pomorskie, kujawsko-pomorskie, śląskie i opolskie są jedynymi, w której nie stwierdzono dotąd przypadków ASF.

Co robią myśliwi?

Polski Związek  Łowiecki zapewnia, że od początku wystąpienia ASF myśliwi aktywnie uczestniczą w zwalczaniu tej choroby oraz działają na rzecz ograniczenia jej rozprzestrzeniania. Działania te skupiają się na dwóch obszarach:

·       odstrzale dzików w celu ograniczenia liczebności i zagęszczenia ich populacji

·       poszukiwaniu dzików padłych w celu wyeliminowania ze środowiska potencjalnych źródeł zakażeń.

Redukcja liczebności populacji dzików

Tymczasem z danych PZŁ wynika, że działania te są skuteczne oraz udało się osiągnąć zamierzony efekt redukcji liczebności populacji dzików, która stale wykazuje utrzymującą się tendencję spadkową.

Od łowieckiego roku gospodarczego 2020/2021 odnotowuje się bowiem ...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 19:50