Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Powszechny spis rolny 2020 - Prezydent Duda podpisał ustawę

Obrazek

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał dziś ustawę o powszechnym spisie rolnym, który ma zostać przeprowadzony w od 1 września do 30 listopada 2020 roku. Spis jest zobowiązaniem międzynarodowym, którego podjęła się Polska.

Bartłomiej Czekała19 sierpnia 2019, 14:01
Przypomnijmy, że zgodnie z rekomendacjami FAO zawartymi w  „Światowym programie spisów rolnych rundy 2020 r.” oraz przepisami Unii Europejskiej Polska jest zobowiązana do przeprowadzenia powszechnego spisu rolnego w 2020 r. Celem projektu ustawy jest stworzenie podstawy prawnej do przygotowania, zorganizowania oraz przeprowadzenia tego przedsięwzięcia statystycznego.

Poprzednie spisy rolne odbywały się w 2002 i 2010 roku. Od tego czasu w rolnictwie zaszło bardzo wiele zmian związanych między innymi z realizacją Wspólnej Polityki Rolnej, a także zmian nawyków żywieniowych ludności, przechodzeniem na nowoczesne metody żywienia zwierząt gospodarskich czy poszukiwaniem nowych źródeł energii. Następują coraz bardziej widoczne procesy modernizacji i specjalizacji gospodarstw rolnych, a także koncentracji produkcji, szczególnie w rejonach o dobrych warunkach produkcyjnych. Coraz więcej jest dużych gospodarstw rolnych, silnych ekonomicznie, mogących z łatwością konkurować na rynku międzynarodowym.

Całkowity koszt powszechnego spisu rolnego wynosi 243 mln zł z czego 17, 2 mln zł wyłoży Unia Europejska. W ramach środków z UE finansowane będą wynagrodzenia rachmistrzów zbierających dane metodą wywiadu bezpośredniego (11,8 mln zł) oraz inne wynagrodzenia osobowe (5,4 mln zł). Samorządy terytorialne otrzymają na ten cel 70 mln zł z tytułu realizacji zadań zleconych przez rząd.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPISIE ROLNYM

Fot. K. Sitkowski/KPRP


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)