StoryEditor

Pożar silosów zbożowych we francuskim porcie

W czwartek rano, w porcie handlowym La Rochelle, doszło do pożaru w silosach zbożowych należących do firmy SICA Atlantique. Pożar spowodował duże straty materialne i zakłócił działalność eksportową zboża we Francji. Jakie są skutki tego zdarzenia dla rolników i rynku zbożowego?
11.08.2023., 14:08h

Ponad 30 tysięcy ton zboża zagrożone

Pożar wybuchł na przenośniku taśmowym, który służy do podnoszenia ziarna wewnątrz silosu, a następnie rozprzestrzenił się na trzy sąsiednie silosy. W każdym z nich znajdowało się około 8 000 ton ziarna, głównie pszenicy i kukurydzy. Strażacy musieli użyć specjalnego podnośnika o wysokości 72 metrów, aby dotrzeć do źródła ognia i starać się go ugasić za pomocą piany. Akcja gaśnicza może zająć kilka dni i wymaga wielu środków bezpieczeństwa.

Według przedstawiciela SICA Atlantique, pożar nie dotarł do wnętrza silosów, ale spowodował uszkodzenie ich struktury i instalacji elektrycznych. Nie wiadomo jeszcze, jaka część ziarna została zniszczona lub skażona przez dym i wysoką temperaturę. Firma zapowiedziała, że będzie musiała opróżnić silosy i przenieść ziarno do innej części portu, aby dokonać oceny jakości i ilości przechowywanego produktu. Oprócz tego ten manewr pozwoli zmniejszyć ryzyko wybuchu.

- W silosie zawsze istnieje ryzyko wybuchu, ale wszystkie wprowadzone procedury pozwolą go uniknąć – powiedział podpułkownik François Teaves z Charente-Maritime podczas konferencji prasowej w czwartek rano.

Zakłócenia w eksporcie zboża

Pożar w La Rochelle miał również wpływ na działalność eksportową zboża we Francji. Port La Rochelle jest jednym z największych francuskich terminali eksportowych zboża, obsługującym rocznie prawie 3 miliony ton zbóż. Znajduje się tam 12 silosów o łącznej pojemności 150 tysięcy ton. Port obsługuje głównie statki typu panamax, które mogą przewozić ponad 60 tysięcy ton ładunku.

W związku z pożarem załadunek zboża w porcie został zawieszony ze względów bezpieczeństwa. Niektóre statki musiały zmienić kierunek lub czekać na możliwość załadunku. Prawdopodobnie pożar nie powinien mieć znaczącego wpływu na francuski bilans eksportowy zboża, ponieważ port La Rochelle odpowiada za około 10% francuskiego eksportu zbóż. Jednak pożar może spowodować wzrost kosztów transportu i logistyki dla niektórych rolników i spółdzielni.


Francja: największy producent zboża w UE

Francja jest największym producentem zboża w Unii Europejskiej, a także jednym z największych eksporterów na świecie. Według prognoz FranceAgriMer Francja wyprodukuje w tym roku około 53 miliony ton zbóż, w tym 36 milionów ton pszenicy i 13 milionów ton kukurydzy. Z tego około 21 milionów ton zbóż zostanie wyeksportowanych, głównie do krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Francuscy rolnicy uprawiają zboże na ponad 9 milionach hektarów ziemi, co stanowi około połowę powierzchni uprawnej kraju. Zboże jest ważnym źródłem dochodu dla wielu rolników, a także kluczowym elementem łańcucha żywnościowego i paszowego. Francuski rynek zbożowy jest jednak podatny na wahania cen i popytu, zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Pożar w La Rochelle jest kolejnym wyzwaniem dla sektora zbożowego, który musi stawić czoła skutkom zmian klimatu, konkurencji i pandemii.

Fot. Herald Perkowski/Facebook
Mkh na podst. Reuters, France Blue
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 02:07