Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rolnictwie ekologicznym

Obrazek

 

Podpisem prezydenta zakończyły się prace nad ustawą o rolnictwie ekologicznym. Jakie główne zmiany przewiduje ustawa?  

wk29 czerwca 2022, 13:11

Ustawa o rolnictwie ekologicznym została podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Wprowadza szereg zmian, które mogą zainteresować obecnych producentów oraz tych, którzy podjęli decyzję aby przekształcić gospodarstwo zajmujące się produkcją konwencjonalną.

Wszystkie artykuły na temat ROLNICTWA EKOLOGICZNEGO znajdziesz tutaj. 

Główne zmiany ustawy o rolnictwie ekologicznym

  • zmniejsza obciążenia administracyjne poprzez zniesienie obowiązku opiniowania przez jednostki certyfikujące wniosków producentów ekologicznych o wyrażenie zgody na zastosowanie odstępstw od zasad produkcji ekologicznej,

  •  wprowadza ułatwienia w stosowaniu nawozów dopuszczonych do stosowania w innych państwach Unii Europejskiej
  •  zwiększa wsparcie dla rolników ekologicznych stosujących nasiona w jakości ekologicznej.

Uprawnienia do kontroli certyfikacji produkcji ekologicznej, wydawania decyzji i poleceń, służących zapewnieniu prawidłowej realizacji zadań jednostek certyfikujących w ustawie przyznano głównemu inspektorowi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, a nie ministrowi rolnictwa.

Czy ustawa poprawi sytuację rolników ekologicznych

Ustawa była bardzo mocno krytykowana przez opozycje, która wskazywał, że rząd skupił się na technicznym implementowaniu unijnych przepisów, a nie na rzeczywistej poprawie wsparcia rozwoju rolnictwa ekologicznego.

Z kolei rząd tłumaczył, że przepisy trzeba uchwalić, a sytuacja rolnictwa ekologicznego jest coraz lepsza o czym najlepiej świadczą statystyki IJHARS pokazujące, że rośnie liczba producentów ekologicznych

Jak rząd zamierza rozwijać rolnictwo ekologiczne?

W Polsce rozwój rolnictwa ekologicznego opiera się na rządowym dokumencie „Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2021 – 2027”. Czytamy w nim, że produkcja ekologiczna została wskazana w ramach strategii „Na rzecz Bioróżnorodności” oraz strategii „Od Pola do Stołu” jako sektor produkcji rolnej realizujący politykę UE w zakresie transformacji na rzecz zrównoważonego gospodarowania. Produkcja ekologiczna realizuje główne cele Europejskiego Zielonego Ładu czyli m. in. redukcja stosowania środków ochrony roślin, nawozów, poprawa dobrostanu zwierząt, skracanie łańcuchów dostaw, budowa silnego rolnictwa odpornego na niespodziewane zdarzenia. Wyznaczony został cel „osiągnięcia co najmniej 25% gruntów rolnych UE w systemie rolnictwa ekologicznego oraz znaczny wzrost akwakultury ekologicznej” do 2030 roku.

Jednym z celów „Ramowego Plany Działań” jest pomoc finansowa dla eko-gospodarzy. - Wsparcie producentów ekologicznych powinno być kompleksowe i obejmować zarówno bezpośrednie wsparcie finansowe związane z  działaniami na rzecz ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt, w tym akwakultury, jak i wspomaganie integracji podmiotów na rynku, podnoszenia ich konkurencyjności oraz poziomu inwestycji - napisano w rządowym dokumencie.

Sprawdź TUTAJ czy rolnictwo ekologiczne się opłaca i jak założyć gospodarstwo ekologiczne i zdobyć certyfikat!

wk
Fot. Envato ElementsWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)