StoryEditor

Ptasia grypa: trzecie ognisko w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie 3 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 na terenie Polski. Znów wirus zaatakował w gminie Deszczno.
16.12.2016., 10:12h

 

Stado zarażone grypą liczyło około 1000 sztuk gęsi. Ptaki utrzymywane były na fermie we wsi Białobłocie (gmina Deszczno, powiat gorzowski), w obrębie obszaru zapowietrzonego, który został ustanowiony wokół poprzednich dwóch ognisk ptasiej grypy.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak poinformował, że w gminach Deszczno i Gorzów Wielkopolski planowane jest wybicie całego drobiu, na fermach i w przydomowych kurnikach, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby. To spora liczba drobiu. Ponad 37 tys. indyków z fermy w Gliniku, a następnie 370 tys. ptaków w promieniu ok. 3 km od Deszczna zostanie zagazowanych. Wojewoda wystąpił do resortu o odszkodowania dla hodowców i fundusze na pokrycie kosztów zagazowania.

Wszystkie trzy ogniska pojawiły się bardzo blisko siebie – w Gliniku, Deszcznie i Białobłocie. Służby weterynaryjne w czwartek rozpoczęły operację, która ma potrwać 3 dni.  al

Fot. Kurek

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 23:14