StoryEditor

Rekordowe zapasy pszenicy i wzrost zasiewów soi w Rosji

Zdaniem ekspertów SovEkon zapasy pszenicy w Federacji Rosyjskiej na początku tego roku osiągnęły rekordowe 36,5 mln ton. Według szacunków rosyjskiej firmy analitycznej RUSEED w 2023 r. wzrost powierzchni soi w Rosji w wyniósł 4,6% w porównaniu z rokiem poprzednim.
03.03.2024., 08:00h

Soja w Rosji wzrośnie do 4 mln ha

Według szacunków rosyjskiej firmy analitycznej RUSEED w 2023 r. wzrost powierzchni soi w Rosji w wyniósł 4,6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zdaniem analityków powierzchnia tej uprawy będzie rosła i w kolejnym sezonie. Rosjanie, mający coraz większe problemy za zbytem sporych nadwyżek pszenicy, obserwują, że globalny rynek soi stale rośnie, co jest napędzane zarówno popytem w celach konsumpcyjnych, paszowych i zapotrzebowaniem ze strony biodiesla. Pomimo że ceny soi obecnie spadają ze względu na zwiększoną produkcję w Brazylii i Argentynie, a także kurczenie się rynku wieprzowiny w Chinach, można przypuszczać, że popyt na soję wolną od GMO będzie wzrastał. W 2023 r. w Federacji Rosyjskiej soją obsiano 3,6 mln ha i rolnicy zebrali rekordowo 6,7 mln t nasion. W 2024 r.

Zobacz także: Rynek cebuli: Polska masowo importuje cebulę z Rosji? Jakie są ceny cebuli?

powierzchnia upraw soi może osiągnąć 4 mln ha. Liderem w uprawie soi będzie Centralny Okręg Federalny, w którym planuje się obsadzić 1,8 mln ha, a wzrost powierzchni uprawy w stosunku do 2023 r. może wynieść 15%. Na drugim miejscu uplasuje się Okręg Dalekowschodni z powierzchnią 1,4 mln ha, większą już tylko o niecałe 2%.

Rekordowe zapasy pszenicy w Rosji

Zdaniem ekspertów SovEkon zapasy pszenicy w Federacji Rosyjskiej na początku tego roku osiągnęły rekordowe 36,5 mln ton. Przyczyniają się do tego zarówno wyższe zbiory, bo przecież Rosja zebrała 92,7 mln t, o 4 mln więcej od średniej z ostatnich trzech lat, jak i słabsze tempo rosyjskiego eksportu pszenicy. Rosjanom coraz trudniej jest uplasować swoją pszenicę na zatłoczonym rynku międzynarodowym i od listopada do stycznia eksport wyniósł 10,4 mln t, to znaczy, że wg Rosstatu był mniejszy w stosunku rocznym niemal o 2 mln t. Eksperci po części za taki stan rzeczy obwiniają rządową interwencję na eksportowym rynku, która uniemożliwiła przystosowanie się rosyjskim eksporterom do spadających cen światowych.

image

Kryzys na rynku zbóż: pszenica konsumpcyjna rekordzistką spadków cen

Nie wiadomo, komu wierzyć, bowiem wg lutowego raportu USD rosyjskie zbiory w bieżącym sezonie są rzeczywiście wysokie, ale nie rekordowe, bo wyniosą 91 mln t, a więc o 1 mln t mniej niż w sezonie 2022/23. Także wysoki poziom zapasów końcowych amerykańscy eksperci stawiają pod sporym znakiem zapytania. Zdaniem USDA zapasy na koniec sezonu 2023/24 w Rosji wyniosą 11,9 mln t i będą o 2, 7 mln t mniejsze od końca poprzedniego sezonu i o 100 tys. t mniejsze od zapasów końcowych sezonu 2021/22.

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 15:14