StoryEditor

Skuteczność fungicydów zbożowych

Częste stosowanie środków, wymuszone coraz mniejszą liczbą substancji, powoduje, że patogeny uodparniają się. Prezentujemy wyniki badań fungicydów z Izby Rolniczej z Nadrenii-Północnej Westfalii.
24.02.2024., 09:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Rdza się uodparnia - skuteczności karboksyamidów
  • Mieszaniny substancji, a utrzymanie skuteczności nowych fungicydów
  • Zwalczanie mączniaka
  • Co do ochrony jęczmienia?

Izby rolnicze w Niemczech mają w statucie prowadzenie nie tylko działalności na styku praktyki i polityki, ale też szeroko zakrojonej działalności doradczej oraz badań ukierunkowanych na to doradztwo. Ma to tę zaletę, że czas pomiędzy skrystalizowaniem potrzeb rolników, a szukaniem rozwiązań jest krótki. Jednym z prowadzonych od wielu lat programów jest badanie skuteczności fungicydów zbożowych. Prezentujemy wyniki najnowszych badań i wnioski, jakie na ich podstawie wyciągnięto.

Zobacz także: Odmiany mieszańcowe mogą zwiększyć areał żyta jarego

Prezentowane wyniki nie są zaleceniami do stosowania wprost w Polsce. Wynika to z kilku przyczyn:

  • presja patogenów w rejonie prowadzonych badań, czyli w Nadrenii-Północnej Westfalii (zachodniej części Niemiec), w klimacie zbliżonym do oceanicznego, jest wyższa, a przez to efektowność ekonomiczna fungicydów jest zwykle lepsza;
  • na tamtym terenie jest inna częstość występowania ras patogenów odpornych na substancje fungicydowe;
  • zapisy w etykietach niemieckich fungicydów, choć zbliżone do polskich, mogą być inne, zwłaszcza pod względem dawek i terminów stosowania.

Mimo powyższych możliwych rozbieżności, można badania niemieckie traktować jako wskazówkę do sporządzania strategii na naszych polach. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na zmiany we wrażliwości patogenów w wyniku ciągłego zjawiska uodparniania, które zwykle z pewnym opóźnieniem dociera na polskie pola. Zauważalne stają się też zmiany trendów pogodowych, które wpływają na rozwój chorób. Te jednak mają odwrotny kierunek – pogoda w Nadrenii staje się latem bardziej sucha (w ubiegłym roku jednak tak nie było).

image

Widoczne czarne punkty to owocniki sprawcy septoriozy liści pszenicy.

FOTO: Tomasz Czubiński

Rdza się uodparnia - skuteczności karboksyamidów

Jednym z wniosków, jakie płyną z badań izbowców w Niemczech, jest zauważalne osłabienie skuteczności karboksyamidów wobec sprawcy rdzy brunatnej. Zauważają oni jednak, że choć z jednej strony pojawia się coraz więcej odporności, a z drugiej mamy coraz mniej substancji czynnych, to nowe produkty zastosowane we właściwym momencie nadal mogą utrzymać zdrowotność plantacji.

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 21:54