Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ruszają dopłaty do wymiany dachu z azbestem 2022. Poznaj stawki i szczegóły programu

Obrazek

W połowie października 2022 r. ARiMR uruchomi nabór wniosków dla rolników na wymianę dachu zawierającego azbest na budynkach rolniczych. Ile wyniesie wsparcie? Gdzie będzie można złożyć wniosek?

14 września 2022, 14:44
Z szacunków Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że z pomocy będzie mogło skorzystać ok. 81 tys. rolników. Wyliczenia oparto na założeniu, że jedno gospodarstwo wymieni około 100 m dachu z azbestem.

Rolnicy zawsze chcieli skorzystać z dotacji do wymiany dachu

– Uruchamiamy oczekiwane przez rolników działanie, czyli wymianę pokryć dachowych zawierających azbest – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. – Od wielu lat funkcjonują już dopłaty do utylizacji azbestu realizowane przez samorządy, ale rolnicy zawsze mówili, że choć azbest mogą zutylizować za darmo, to jakby im dopłacono do wymiany dachu, to chętnie by z tego korzystali. Więc wychodzimy właśnie z ofertą pomocy przy wymianie dachu – dodał.

Kto będzie mógł skorzystać z dopłat do wymiany dachu?

O taką pomoc będzie mógł wystąpić rolnik, który podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników lub któremu przyznano dopłaty bezpośrednie co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o pomoc. Rolnik ponadto musi być właścicielem lub współwłaścicielem budynku, na którym będzie wymieniane pokrycie dachowe, i mieć nadany numer identyfikacyjny.

Chcesz wymienić dach? Sprawdź, ile wyniesie dotacja?

Rolnicy będą mogli uzyskać dofinansowanie do wymiany dachu w wysokości 40 zł do 1 mkw. pokrycia. Dotacja jest limitowana do 500 mkw. To oznacza, że maksymalna kwota wsparcia wynosi 20 000 zł.
– Pomoc została określona na poziomie 40 zł za mkw. pokrycia dachowego, nie więcej niż do 500 mkw. dachu, czyli de facto nie więcej niż 20 000 zł. Jest to działanie bardzo łatwe, ponieważ będzie rozliczane ryczałtowo. Jest ono związane z ochroną środowiska i będzie komplementarne z działaniem, które realizuje ministerstwo klimatu i środowiska. Mamy deklarację, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczy dużo większe środki finansowe na utylizację azbestu, bo przewidujemy, że ta potrzeba będzie znacznie większa – zaznaczył wicepremier Kowalczyk.

Wymiana dachu: gdzie i kiedy należy złożyć wniosek

Wnioski o wymianę dachu zawierającego azbest na budynkach rolniczych będzie przyjmowała ARiMR za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Nabór ma zostać uruchomiony w połowie października. Konkretną datę Agencja przedstawi w ciągu kilku najbliższych dni. 

Kiedy rolnik otrzyma dopłatę na wymianę dachu?

Rolnik otrzyma pieniądze po wymianie dachu. Będzie jednak mógł wnioskować o wypłatę zaliczki w wysokości 50 proc. wartości pomocy. Dodatkowo, żeby otrzymać pieniądze rolnik będzie musiał przed zakończeniem przedsięwzięcia zobowiązać się do zgłoszenia gminie wymienionego pokrycia dachowego do utylizacji.

Wymiana dachu z azbestem: na jakich warunkach rolnik otrzyma dotację

Pomoc będzie przeznaczona na wymianę dachu zawierającego azbest i zastąpienie go nowym na budynkach służących do produkcji rolniczej. Warunkiem jest wymiana dachu na całym budynku, ale obowiązuje limit do 500 metrów kwadratowych. Należy pamiętać, że wymiana dachu nie powinna być rozpoczęta przed dniem złożenia wniosku o pomoc i ma dotyczyć pokrycia dachowego na całym budynku. Poza tym prace związane z wymianą nie mają trwać dłużej niż 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy i nie później niż do końca 2025 roku.

Możesz złożyć tylko jeden wniosek na wymianę dachu.

W przypadku złożenia przez wnioskodawcę w ramach naboru więcej niż jednego wniosku o objęcie wsparciem w odniesieniu do tego samego budynku, na którym wymieniane będzie pokrycie dachowe, Agencja będzie rozpatrywać wyłącznie wniosek, który pierwszy wpłynął do Agencji. Pozostałe wnioski o objęcie wsparciem tego samego wnioskodawcy w odniesieniu do tego samego budynku, na którym wymieniane będzie pokrycie dachowe, Agencja pozostawi bez rozpatrzenia.fot.: Pixabay


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)