StoryEditor

Rząd Premiera Morawieckiego z votum zaufania. Jakie obietnice dla rolników?

Wyrównanie dopłat bezpośrednich. To jedyna sprawa związana z rolnictwem, którą wymienił premier Mateusz Morawiecki podczas swojego expose. Opozycja szybko skrytykowała nikłe zainteresowanie sprawami wsi. Ostatecznie Sejm większością głosów udzielił rządowi votum zaufania.
20.11.2019., 01:11h
Lista obietnic i zadań nowego rządu przedstawiona przez premiera Morawieckiego była bardzo ambitna. - W ciągu najbliższych 4-6 lat zgodnie z Planem na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zainwestujemy dziesiątki miliardów złotych w największe polskie projekty, które wzmocnią naszą wspólnotę wewnątrz i naszą pozycję zewnątrz- mówił Mateusz Morawiecki, który wśród tych inwestycji wymieni m.in. przekop Mierzi Wiślanej, tunelu do Świnoujścia, budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, budowę Via Baltica, Via Carpatia, budowę ponad 100 obwodnic oraz remonty setek dworców, szpitali,  szkół. Do tego dochodzi ogromy program modernizacji i rozbudowy połączeń kolejowych oraz inwestycje w energetykę odnawialną i konwencjonalną.

Zaskakująco krótko premier mówił o rolnictwie. Jego zdaniem głównym zadaniem w tym obszarze są nierówne dopłaty dla rolników.
- Zapytajmy czy to normalne, aby dopłaty dla polskich rolników w kolejnej perspektywie budżetowej miały być niższe od dopłat dla rolników francuskich czy niemieckich. Nie. Przekonaliśmy Europę do naszych rozwiązań w kwestii migrantów, przekonaliśmy do polskiego komisarza ds. rolnictwa i przekonamy do dobrych rozwiązań dla wsi na poziomie europejskim. Te rozwiązania muszą być jak najlepsze dla polskiej wsi, dla małych, średnich i większych gospodarstw rolnych w Polsce. Wieś jest ogromną wartością dla polskiej przyrody, polskiej kultury i polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa - powiedział Mateusz Morawiecki.

Występujący po premierze Jarosław Kaczyński powiedział, że przed Polską otworzyło się okno możliwości. - Okno możliwości uzyskania tego co naszemu społeczeństwu, naszemu narodowi się należy - podsumował expose premiera prezes Prawa i Sprawiedliwości.  

Opozycja była dużo mniej wyrozumiała i szybko wypomniała premierowi nikłe zainteresowanie w expose sprawami rolników.

- W ostatnich wyborach na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 67% rolników. Tymczasem w expose premiera poświęcił Pan rolnictwu i rolnikom minutę. I ta symboliczna minuta pokazuje rzeczywisty stosunek Pańskiego ugrupowania do rolników i polskiej wsi - mówił poseł Platformy Obywatelskiej Kazimierz Plocke, który obietnice wyrównania dopłat skomentował starym powiedzeniem, że krowa, która dużo ryczy mało mleka daje.

Posłanka PO Dorota Niedziela zwrócił uwagę na Twiterze, że w expose nie było ani słowa o: ASF, suszy, przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu, dochodowości rolnictwa, ubezpieczeniach rolnych czy mitycznym holdingu spożywczym. 

- Panie Premierze w sierpniu obiecywałby pomoc dla ofiar suszy w wysokości 1000 zł. Jakoś nie mogę znaleźć tych, którzy taką pomoc dostali. Niektórzy nawet 125 złotych nie dostali - powiedział Marek Sawicki, który zwrócił się do premiera Morawieckiego, aby ujawnił listę gmin, które rzekomo blokują wysyłanie protokołów suszowych. 

Ostatecznie Sejm udzielił votum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego większością 237 głosów wobec 214 przeciwnych.

wk
Fot. sejm.gov.pl
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 10:34