StoryEditor

Spór o grunty Top Farms Głubczyce. Czy asystent wiceministra rolnictwa obiecywał rolnikom dzierżawę państwowych gruntów?

Czy asystent wiceministra Janusza Kowalskiego obiecywał rolnikom dzierżawę państwowych gruntów rolnych? Zarówno wiceminister, jak i jego asystent zaprzeczają, a w tle kończąca się dzierżawa 10 tysięcy hektarów gruntów firmy Top Farms z Głubczyc.  
10.10.2022., 12:10h
Tygodnik „Newsweek” opublikował artykuł pod tytułem „Układ opolski. Jak asystent Janusza Kowalskiego obiecuje rolnikom państwową ziemię”. Jego autorka Renata Grochala twierdzi w nim, że Tomasz Ognisty asystent społeczny świeżo upieczonego wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego obiecywał rolnikom dzierżawę państwowych gruntów rolnych.

Pięćset hektarów na 15 lat, pół bańki rocznie z dopłat, a ty mi chcesz dać na obcinacz do paznokci – miał mówić Tomasz Ognisty. „Newsweek” zapewnia, że jest w posiadaniu odpowiednich nagrań

Nie będzie przedłużenia dzierżawy 

Sprawa dotyczy 10 tysięcy hektarów ziemi, która firma Top Farms w Głubczycach dzierżawi do 1997 r. Ponieważ nie zgodziła się na 30% wyłączenie swoich gruntów i teraz w związku z kończącą się z końcem 2023 r. umową dzierżawy została poinformowana, że dzierżawa nie zostanie przedłużona. Zapowiedział to już 29 września wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. 
Zdaniem „Newsweek” Ognisty na nagraniach przekonuje, że „droga do rozmontowania” Top Farmsu jest prosta, ale warunkiem jest znalezienie kapitału.    

Co na to wiceminister Kowalski ?

Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski twierdzi, że nagrania upublicznione przez „Newsweek” pochodzą z ze stycznia 2020 r. A Tomasz Ognisty nie był wtedy jego asystentem.
We wczorajszym oświadczeniu Janusz Kowalski napisał, że: „jak wskazano w artykule jestem zwolennikiem powrotu do Skarbu Państwa i rozdzielenia pomiędzy rolników indywidualnych polskiej ziemi sposób transparentny, zgodny z prawem i polską racją stanu. Walczę o to od 3 lat. Nie dopuszczam żadnych niedopowiedzeń ani interpretacji. Nie służą one transparentności tego procesu. Powoływanie się na wpływy jest niedopuszczalne i musi zostać bezwzględnie wykluczone z życia publicznego”.

Na otwartym spotkaniu w powiecie głubczyckim z rolnikami powtórzył, że ziemia dla polskich rolników musi być rozdysponowana transparentnie, a jakiekolwiek powoływanie się na wpływy to przestępstwo

Oświadczenie Tomasza Ognistego 

W podobnym tonie wypowiada się Tomasz Ognisty, który w swoim oświadczeniu napisał, że:

„Znamienne jest, że niemiecki koncern medialny tygodnik „Newsweek” atakuje mnie jako wiceprzewodniczącego NSZZ Rolników Indywidulanych „Solidarność” za to, że stanowczo popieram dążenia polskich rolników indywidualnych do dzierżawy polskiej ziemi, na których krocie zarabia dziś zagraniczny koncern”. 

Co dalej z gruntami Top Farms ? 

Zdaniem wiceministra Kowalskiego artykuł powinien być zweryfikowany przez odpowiednie służby, gdyż mamy do czynienia z nielegalnym lobbingiem na korzyść zagranicznych koncernów. Dlatego zasadnym będzie udostępnienie przez redakcję całości posiadanych nagrań. Wiceminister zapowiedział, że zwróci się do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego z wnioskiem o objęcie nadzorem całego procesu przekazania Skarbowi Państwa do 31 grudnia 2023 r. 10 tys. ha dzierżawionej ziemi

Zarówno wiceminister Janusz Kowalski, jak i jego asystent Tomasz Ognisty zapowiedzieli, że wystąpią na drogę prawną przeciwko tygodnikowi „Newsweek”. 

Fot.: Ministerstwo Aktywów Państwowych
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 22:28