Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Susza 2019: Minister Ardanowski wystąpił do KE o pomoc klęskową

Obrazek

Tydzień temu szef resortu rolnictwa wystąpił do Komisji Europejskiej o uruchomienie dla Polski specjalnej pomocy klęskowej. Wówczas starty szacowane były na ok. 250 mln euro, czyli ok. 1 mld zł.

Dominika Mulak14 sierpnia 2019, 12:49

Wczoraj gościem specjalnym na antenie Polskiego Radia 24 był minister rolnictwa – Jan Krzysztof Ardanowski. Jednym z głównych tematów rozmowy była susza. 
Minister podkreślił, że będzie zabiegał o unijną pomoc, ale „UE raczej aż bardzo solidarna nie jest, a te młyny mielą wolno”. Powiedział, że Polska otrzymała symboliczną pomoc za ogromne starty spowodowane w 2017 roku wichurą w woj. kujawsko-pomorskim po półtora roku od jej wystąpienia, było to kilkanaście milionów euro. Ocenił tę pomoc jako „kropla w morzu potrzeb”.

Zdaniem szefa resortu rolnictwa straty spowodowane suszą będą większe, ponieważ zjawisko narasta, a kolejne raporty złudzeń raczej nie pozostawiają. Zapewnił jednak, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy, ale jej wysokość będzie znana dopiero po oszacowaniu wszystkich strat.

- Susza w różnym natężeniu występuje w całej Polsce. W różnych województwach skala jest różna. Szacowane są straty w ok. 1,5 tys. gmin we wszystkich gatunkach roślin. Problem obejmuje blisko 2 mln hektarów – mówił.

- Największym nieszczęściem jest to, że na paru obszarach występuje kolejny raz z dużym natężeniem. To jest przede wszystkim woj. lubuskie, Wielkopolska, część łódzkiego, trochę Mazowsza. Są enklawy również na Podlasiu i na Lubelszczyźnie. Na tych obszarach sytuacja jest naprawdę trudna – dodał.

Zapytany o to, czy susza przełoży się na ceny produktów rolnych powiedział, że nie widzi takiego związku. Jak podkreślił, susza występuje przede wszystkim w podstawowych uprawach rolniczych, takich jak zboża, rośliny strączkowe, kukurydza.


Przede wszystkim nawadnianie!

Minister odniósł się także do sprawy gospodarowania wodą.

- Wygląda na to, że idziemy w kierunku klimatu takiego jak mamy w Portugalii czy Hiszpanii, czyli będzie sucho. Dlatego nie tylko drżeć skąd te miliardy na susze wziąć musimy postawić przede wszystkim na retencję i nawadnianie - mówił Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że w przyszłym miesiącu uruchomiony zostanie program nawodnień, na który na początek przeznaczone jest 100 mln euro, czyli ponad 400 mln zł.

- Chodzi o to, aby rolnicy którzy chcą mogli w to zainwestować. Państwo będzie dofinansowywało m. in. budowę zbiorników na wodę, systemy nawodnieniowe, zarówno pompy, rury, zraszacze, aplikatory kroplowe, itd. – mówił w rozmowie.

Szef resortu rolnictwa chce, aby program ten był uruchomiony jak najszybciej, tak by do wiosny kilka tysięcy gospodarstw mogło wybudować instalacje nawadniające. Chodzi również o to, by w przyszłym sezonie wegetacyjnym w gospodarstwach zajmujących się produkcją warzyw i owoców zbiory były stabilne. Dodał, że właśnie różnice w zbiorach powodują skoki w cenach odczuwalne przez konsumentów.

Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że już za kilka dni poznamy dokładny termin uruchomienia programu.

Źródło: PAP, Polskie RadioPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)