StoryEditor

Świnie też grają w gry wideo… i to całkiem dobrze!

To, że świnie są bardzo inteligentne nie trzeba nikomu udowadniać. Ale, że potrafią grać w gry wideo? Co więcej, bardzo szybko „załapały” zasady!
15.02.2021., 11:02h

Naukowcy z Center for Animal Welfare Science z Uniwersytetu Purdue przeprowadzali badania dotyczące inteligencji świń. Do badań wytypowano cztery świnie, które ku zaskoczeniu badaczy, całkiem sprawnie poradziły sobie z zagadnieniem.

Przed zwierzętami ustawiono joystick, za pomocą którego musiały poruszać kursorem umieszczonym na ekranie monitora, aby osiągać wyznaczone przez naukowców cele. Przejście każdego poziomu owocowało nagrodą. Zwierzęta bardzo szybko „załapały” zasady gry.

Badanie wykazało, że świnie w określony sposób manipulowały joystickiem, by otrzymać nagrodę. Nie były to przypadkowe ruchy. Ustalono więc, że zwierzęta dostrzegały zależność pomiędzy ruchem joystickiem a nagrodą. Najlepsze ze zwierząt może się pochwalić skutecznością ukończenia „misji” i otrzymania nagrody na poziomie 76%.

- To, co udało im się osiągnąć, to trafić w cele znacznie powyżej poziomu przypadkowych szans - powiedziała kierująca badaniem dr Candace Croney, dyrektor Center for Animal Welfare Science na Uniwersytecie Purdue. Badaczka utrzymuje, że w trakcie eksperymentu zwierzęta „wykazywały zrozumienie tego, o co je proszono”.


Czują więcej niż nam się wydaje

Wykazanie, że świnie należą do inteligentnych zwierząt to kolejny dowód na to, że jako istoty rozumne i doświadczające uczuć, świnie doskonale wyczuwają nastroje i zdają sobie sprawę z tego, co z nimi robimy, w jakie interakcji z nimi wchodzimy oraz czy ma to dla nich znaczenie czy nie.

Szczególnie te ostatnie kwestie dla naukowców z Uniwersytetu Purdue były mocno zarysowane, gdyż zwierzęta kontynuowały grę, nawet wówczas, kiedy zepsuł się dozownik nagród, a jedyną nagrodą jaką wówczas zwierzęta otrzymały była pochwała naukowców i zachęta miłymi słowami.

Michał Czubak, źródło: tygodnik-rolniczy.pl
Fot. Youtube

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. maj 2024 17:40