StoryEditor

Tańsze świadectwa weterynaryjne już od 1 listopada?

Od 1 listopada, mam nadzieję, nastąpi obniżenie stawek za świadectwa weterynaryjne – zapowiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas spotkania z rolnikami w Gołańczy (woj. wielkopolskie). 
26.10.2022., 13:10h
Stawki mają być obniżone wprost do 40 złotych, bez dodatkowych kosztów dojazdu. Jak podkreślił wicepremier, będzie to tymczasowe rozwiązanie, ponieważ planuje całkowicie zlikwidować świadectwa zdrowia zwierząt.

– Dawno bym to zrobił, gdyby można było tego dokonać jednym pstryknięciem palca. Niestety, likwidacja świadectw w warunkach choroby Aujeszkyego, od której jeszcze oficjalnie nie jesteśmy wolni oraz ASF nie jest taka prosta – wyjaśnił Henryk Kowalczyk. Aby wprowadzić zmiany, należy umożliwić śledzenie przemieszczeń zwierząt za pomocą innego wiarygodnego systemu.

Tym systemem będzie zgłoszenie przemieszenia stada poprzez IRZ. Będzie musiało ono jednak nastąpić przed faktem – zwrócił uwagę szef resortu rolnictwa. Obecnie bowiem do IRZ zgłaszamy zwierzęta w ciągu 7 dni od przemieszczenia. Z zapowiedzi wicepremiera Kowalczyka jasno wynika, że prace w tym zakresie są w toku.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 17:37